statystyki

Prezes Banku Zachodniego WBK: Banki będą się konsolidować i specjalizować

autor: Łukasz Wilkowicz20.03.2018, 06:58; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:39
W polskim systemie bankowym my mamy chyba największe doświadczenie, jeśli chodzi o fuzje.

W polskim systemie bankowym my mamy chyba największe doświadczenie, jeśli chodzi o fuzje.źródło: ShutterStock

- Dotychczas duża część zakupów nieruchomości była dokonywana za gotówkę. Wydaje się, że teraz klienci coraz częściej będą korzystać z kredytu - mówi Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK.

Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK

Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy trudno kieruje się teraz w Polsce zagranicznym bankiem? Mamy za sobą repolonizację, instytucje finansowe są na cenzurowanym. Wprowadzono podatek bankowy. Trwają prace nad przewalutowaniem kredytów mieszkaniowych...

Ja wolę mówić, że to jest największy komercyjny prywatny bank. To jest bank polski, choć rzeczywiście właścicielem większościowym jest międzynarodowa grupa finansowa Santander. Działamy w sektorze, który z punktu widzenia regulacji jest pod dużą presją. Ale on jest mocno regulowany „od zawsze”.

Ostatnio regulacji jest więcej.

Gdy spotykam się z kolegami z innych krajów, to mówią, że stopień regulacji wszędzie jest bardzo duży. Nie powiedziałbym, że to, z czym my mamy do czynienia, to jest coś wyjątkowego. Każdy kraj miał swoje powody, żeby określone regulacje wprowadzić. Generalnie wszystko się zaczęło po kryzysie, lata 2008–2009. Wtedy wahadło mocniej wychyliło się w stronę regulacji.

U nas dołączają do tego działania rządu w celu zmiany struktury sektora – zwiększenia udziału krajowego kapitału. Gdy zaczynała się dyskusja o repolonizacji banków, była mowa o tym, by to w Polsce, a nie w zagranicznych centralach, były podejmowane kluczowe decyzje. Efekt jest jednak taki, że rośnie udział państwa w sektorze.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • karolina(2018-05-20 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to jasne, że ludzie będą potrzebować kredytu. Jesteśmy krajem na tzw. dorobku, więc pieniądze np. na firmę można pozyskać głównie z kredytu bankowego. Sama zastanawiam się nad otwarciem w swoim mieście placówki jakiegoś banku. Jak za to się zabrać? Ktoś doradzi?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane