statystyki

Trzy lata z mikrostopami

autor: Łukasz Wilkowicz06.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:14
Adam Glapiński do końca roku nie widzi potrzeby zmian stóp.

Adam Glapiński do końca roku nie widzi potrzeby zmian stóp.źródło: ShutterStock

To, że główna stopa NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc., nie oznacza, że restrykcyjność polityki pieniężnej się przez te lata nie zmieniała.

Ostatnią zmianę głównych stóp procentowych w Polsce przeprowadził jeszcze poprzedni prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka wraz z Radą Polityki Pieniężnej poprzedniej kadencji (z jej składu w gronie, które obecnie decyduje o wysokości stóp procentowych, pozostaje Jerzy Osiatyński oraz... Adam Glapiński – dzisiejszy prezes NBP był wtedy szeregowym członkiem rady). Na początku marca 2015 r. tzw. stopa interwencyjna banku centralnego została zmniejszona do 1,5 proc. Dziś i jutro odbywa się kolejne regularne posiedzenie RPP. Ponieważ analitycy nie spodziewają się zmian stóp, minie trzecia rocznica ich rekordowo niskiego poziomu.

Niewykluczone, że doczekamy się i czwartej. Adam Glapiński deklaruje, że do końca tego roku nie widzi potrzeby zmian stóp. – Sytuacja będzie zależała od tego, co będą robić główne banki centralne na świecie. Kluczowe będzie podejście Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli z jego strony zaczną pojawiać się deklaracje dotyczące podwyżek stóp, niewykluczone, że u nas nastąpi nawet ruch wyprzedzający – ocenia Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Jego zdaniem pierwsza podwyżka stóp w Polsce nastąpi w I kw. 2019 r.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane