statystyki

Na rynku pracy na razie spokój. To dobra wiadomość także dla konsumentów

autor: Łukasz Wilkowicz08.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:44
Mimo to z EBC dochodzą głosy, że frankfurcki bank może wkrótce zmienić swoje nastawienie

Mimo to z EBC dochodzą głosy, że frankfurcki bank może wkrótce zmienić swoje nastawienieźródło: ShutterStock

– Zastanawiamy się, czy będzie taki moment, gdy pojawią się jakieś napięcia na rynku pracy. Na razie nic takiego nie ma – mówił po zakończonym wczoraj posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Podkreślał, że sytuacja na rynku pracy ma dla banku centralnego kluczowe znaczenie. Gdyby presja na wzrost płac znacząco wzrosła, groziłoby to wzrostem inflacji. NBP musiałby temu przeciwdziałać, podnosząc stopy procentowe.

– Okazało się, że na rynku pracy są dodatkowe rezerwy. Wzrasta aktywność zawodowa, szczególnie kobiet. Aktywizują się różne grupy, ludzie młodzi. Sygnały, żeby z Ukrainy czy Białorusi malał napływ, na razie się nie potwierdzają. Jesteśmy wyczuleni na sytuację na rynku pracy, bo to właśnie tam mogą się pojawić napięcia – tłumaczył dziennikarzom Glapiński.

Według wstępnych danych resortu rodziny, w styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9 proc. wobec 6,6 proc. w grudniu. Minister Elżbieta Rafalska tłumaczy to zakończeniem prac sezonowych.

Wczoraj RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Główna, od której zależy oprocentowanie pożyczek międzybankowych, co przekłada się na stawki płacone przez klientów od marca 2015 r., wynosi 1,5 proc. – Brak zmian stóp bardzo dobrze działa w polskich warunkach. To stabilizuje oczekiwania inflacyjne. Bardzo dobrze byłoby to utrzymać – ocenił Glapiński. Według niego przynajmniej do końca 2018 r. nie ma powodu do podwyżek stóp.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane