statystyki

BGK wypłacił miliard na gwarancje w programie de minimis

autor: Łukasz Wilkowicz01.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:15
Funkcjonowanie gwarancji de minimis było kilkakrotnie przedłużane.

Funkcjonowanie gwarancji de minimis było kilkakrotnie przedłużane.źródło: ShutterStock

W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu de minimis na ponad 80 mld zł udzielonych gwarancji BGK musiał wypłacić 1,2 mld zł.

 „Program de minimis skutecznie spełnia swoją funkcję i założone cele – gwarancja de minimis znacząco ułatwia i przyspiesza pozyskanie finansowania dłużnego przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, przez co przyczynia się do rozwoju sektora MSP, a tym samym całej gospodarki” – tak efekty wprowadzonego pięć lat temu instrumentu ocenia Bank Gospodarstwa Krajowego, realizujący projekt pod nazwą PLD. W jego ramach do końca stycznia 2018 r. BGK udzielił 133 tys. przedsiębiorcom gwarancji na niemal 45,5 mld zł. Stanowiły one zabezpieczenie kredytów o wartości 80,9 mld zł. DGP poznał koszty prowadzenia programu – kwoty gwarancji, które zostały wypłacone w celu zrealizowania zabezpieczenia. W pierwszych czterech latach było to 1,2 mld zł. Czyli... stosunkowo niewiele.

Gwarancja może stanowić zabezpieczenie do 60 proc. wartości kredytu, nie więcej niż 3,5 mln zł. UE dopuszcza udzielenie jednemu podmiotowi pomocy publicznej w wysokości do 200 tys. euro – raz na trzy lata.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane