Każda z sześciu czołowych firm tego sektora miała w ostatnim kwartale 2017 r. większe obroty niż rok wcześniej. Ale nie udało się uniknąć kłopotów.
Najbardziej rozpędził się Facebook – zanotował 47 proc. wzrostu. „Najsłabsze” – Apple i Microsoft – miały zwyżki kilkunastoprocentowe. Ale nie wszystko szło gigantom gładko. Największy z nich, Apple, sprzedał w IV kw. mniej iPhone’ów niż rok wcześniej. Na dodatek skończył rok ze skandalem, bo wyszło na jaw, że aktualizacja oprogramowania zmniejszyła wydajność starszych modeli, za co firma przepraszała użytkowników. Mimo to zysk spółki wzrósł do 20 mld dol.
– Wyniki gigantów technologicznych osiągnięte w kwartale kończącym ub.r. są generalnie lepsze od przewidywań – mówi Jan Michalski, lider sektora technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) w firmie doradczej Deloitte. – Duży wpływ na wzrost zysków miało obniżenie podatków w USA, na czym najbardziej skorzystały firmy generujące największe profity, np. Amazon. Ta spółka wzrost przychodów zawdzięcza przede wszystkim sukcesowi Aleksy, powodzeniu modelu subskrypcyjnego Amazon Prime oraz usługom w chmurze – wylicza.