statystyki

Konstytucja biznesu uchwalona. Jakie zmiany wprowadza?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.01.2018, 07:40; Aktualizacja: 29.01.2018, 10:19
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców będzie mógł wnosić do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną – to najistotniejsza zmiana spośród wprowadzonych przez posłów do pakietu pięciu projektów nazywanych zbiorczo Konstytucją biznesu. Założenia konstytucji ogłosił w listopadzie 2016 r. na Kongresie 590 Mateusz Morawiecki, zajmujący wówczas stanowiska wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów. W piątek ustawy wraz z poprawkami zostały uchwalone przez Sejm.

Jak zapewniają pomysłodawcy, zmiany mają „uwolnić polską przedsiębiorczość i być fundamentem dla wszystkich proprzedsiębiorczych aktywności rządu”. W tym celu proponuje się m.in. wprowadzenie katalogu zasad regulujących relacje biznes – państwo (np. domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada, zgodnie z którą co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone). Wprowadza się również tzw. działalność nierejestrowaną (nie trzeba będzie rejestrować firmy, jeżeli działalność przynosić będzie niewielkie dochody).

Kolejnym ułatwieniem dla dopiero rozpoczynających swoją przygodę z biznesem ma być ulga na start, czyli półroczne zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jak szacują projektodawcy, ma to przynieść firmom w ciągu 10 lat oszczędność prawie 8 mld zł. Ustawa przewiduje również, że za zgodą przedsiębiorcy niektóre proste sprawy będzie można załatwić z urzędem za pośrednictwem telefonu czy e-maila. Wycofany ma być numer REGON – podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę ma być NIP. Część przedstawicieli biznesu oraz posłowie opozycji narzekają jednak, że w ustawie zbyt mało jest konkretnych rozwiązań, które odciążyłyby biznes od urzędowych obowiązków.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane