statystyki

Już niedługo koniec z anonimowością na giełdach kryptowalut

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.01.2018, 08:24; Aktualizacja: 24.01.2018, 08:27
Co to oznacza dla właścicieli kryptowalut?

Co to oznacza dla właścicieli kryptowalut?źródło: ShutterStock

Objęcie giełd kryptowalut (np. bitcoina czy litecoina) wymogami określonymi w prawie mającym przeciwdziałać m.in. wprowadzaniu do legalnego obrotu środków płatniczych pochodzących nielegalnych źródeł – to jeden z celów przyjętego wczoraj przez rząd projektu o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Co to oznacza dla właścicieli kryptowalut? To, że nie będą już anonimowi. Giełdy kryptowalut będą teraz zobowiązane m.in. do identyfikacji i oceny ryzyka związanego z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, z uwzględnieniem czynników ryzyka dotyczących m.in. klientów. O przekazanie tego typu dokumentów będzie mógł się zwrócić do nich generalny inspektor informacji finansowej. Jego wniosek będzie dla podmiotu prowadzącego giełdę wiążący.

Jak mówił DGP w grudniu zeszłego roku Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki tym zmianom zapewniona będzie przynajmniej identyfikacja klientów giełd kryptowalut, wiedza o ich rzeczywistym beneficjencie, a także monitorowanie transakcji w celu wykrycia tych podejrzanych, czyli mogących mieć związek z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. Podmioty, które zostaną objęte wymogami zawartymi w nowej ustawie, będą bowiem zobowiązane do informowania GIIF o podejrzeniu popełnienia tego typu przestępstwa.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane