statystyki

Przeterminowany twaróg i produkt jogurtopodobny. Zły catering karmi w szkołach i szpitalach

autor: Agata Szczepańska23.01.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:39
Przedszkole

Na nierzetelne firmy nałożono kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą.źródło: ShutterStock

Co dostawali uczniowie i pacjenci? Miks tłuszczowy zamiast masła, produkt jogurtopodobny albo przeterminowany o 6 dni twaróg. Inspekcja handlowa skontrolowała w sumie 83 firmy, które gotowały dla 282 instytucji – m.in. szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej i domów dziecka.

 Wytypowano je m.in. na podstawie informacji z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w ponad 71 proc. podmiotów. Najbardziej rażące to: brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, nieprzestrzeganie terminu przydatności do spożycia, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżanie porcji.

– Bardzo często firmy cateringowe nie wywiązywały się z umów. Dostarczały produkty seropodobne, a nie ser, produkty masłopodobne, a nie masło. W efekcie pacjenci w szpitalu czy dzieci w szkole otrzymywały produkty tańsze – mówi Dariusz Łomowski z departamentu inspekcji handlowej UOKiK.

Przykłady? Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego maluchy ze żłobka otrzymały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny. Uczniowie gimnazjum dostawali nawet dwukrotnie mniejsze porcje naleśników z dżemem – od 119 do 196 g zamiast obiecanych 250 g. Dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano natomiast za małe kotlety mielone.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mary(2018-01-23 20:18) Zgłoś naruszenie 30

    Catering to ********* Byłam w szpitalu, podali jajecznice z lodówki, lodowata. Chamstwo. Zlodziejstwo. I to kosztem pacjentów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane