statystyki

Przeterminowany twaróg i produkt jogurtopodobny. Zły catering karmi w szkołach i szpitalach

autor: Agata Szczepańska23.01.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:39
Przedszkole

Na nierzetelne firmy nałożono kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą.źródło: ShutterStock

Co dostawali uczniowie i pacjenci? Miks tłuszczowy zamiast masła, produkt jogurtopodobny albo przeterminowany o 6 dni twaróg. Inspekcja handlowa skontrolowała w sumie 83 firmy, które gotowały dla 282 instytucji – m.in. szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej i domów dziecka.

 Wytypowano je m.in. na podstawie informacji z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w ponad 71 proc. podmiotów. Najbardziej rażące to: brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, nieprzestrzeganie terminu przydatności do spożycia, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżanie porcji.

– Bardzo często firmy cateringowe nie wywiązywały się z umów. Dostarczały produkty seropodobne, a nie ser, produkty masłopodobne, a nie masło. W efekcie pacjenci w szpitalu czy dzieci w szkole otrzymywały produkty tańsze – mówi Dariusz Łomowski z departamentu inspekcji handlowej UOKiK.

Przykłady? Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego maluchy ze żłobka otrzymały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny. Uczniowie gimnazjum dostawali nawet dwukrotnie mniejsze porcje naleśników z dżemem – od 119 do 196 g zamiast obiecanych 250 g. Dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano natomiast za małe kotlety mielone.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mary(2018-01-23 20:18) Zgłoś naruszenie 30

    Catering to ********* Byłam w szpitalu, podali jajecznice z lodówki, lodowata. Chamstwo. Zlodziejstwo. I to kosztem pacjentów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane