statystyki

Sierant: W niełasce Sebi, pomniejszego bóstwa

autor: Artur Sierant22.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:23
Indie flaga

Audytorem SCSL była firma PriceWaterhouse (PW). Okazało się, że w Indiach działa ona jako sieć dziewięciu firm, które nie są ze sobą powiązane kapitałowo.źródło: ShutterStock

W panteonie hinduistycznych bóstw pojawiła się nowa istota. Nie jest jeszcze tak silna jak Brahma, Wisznu czy Śiwa. Narodziła się pod koniec ubiegłego wieku, ale jej znaczenie wzrasta.

Nie zajmuje się wielkimi rzeczami, takimi jak tworzenie wszechświatów. Sebi skoncentrowała się na nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Niektórzy próbują pozbawiać ją boskich przymiotów i tłumaczą jej imię jako Securities and Exchange Board of India. Ale kilku przekonało się już o jej sile i zaniechało tego. Szczególnie po tym, gdy 10 stycznia br. wydała ona Wedę (święte pismo) dotyczące spółki Satyam Computer Services Limited (SCSL).

Przedstawię Państwu nietypową liczbę – koti. Ten stary, pochodzący z sanskrytu, liczebnik oznacza dziesięć milionów. Jest stosowany w urzędowym indyjskim angielskim (jako „crore”). Koti zapisuje się tak: 1,00,00,000. A to dlatego, że jedno koti to sto lakhów, które zapisuje się tak: 1,00,000.

Z tą wiedzą możemy analizować dokumenty opublikowane przez Sebi.

Dziewięć lat temu do Sebi dotarł e-mail od przewodniczącego rady nadzorczej spółki SCSL, w którym donosił (sygnalista) o swoich wątpliwościach co do opublikowanego bilansu na dzień 30 września 2008 r. Dotyczyły środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, które nie wynosiły 5,36 tys. koti, tylko 241 koti, oraz zobowiązań, których nie wykazano, a które szacowano na 1,23 tys. koti. No i przychody nie wyniosły 2,7 tys. koti, a wynik operacyjny nie wyniósł 649 koti, tylko odpowiednio 2,1 tys. koti i 61 koti (dane w rupiach).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane