Światowa gospodarka powinna urosnąć o ponad 3 proc. w tym roku

autor: Bartek Godusławski10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:15
Gospodarka

W trzech czwartych państw również dług sektora prywatnego jest wyższy niż w 2007 r.źródło: ShutterStock

- Silniejszy, niż oczekiwano, wzrost w rozwiniętych gospodarkach, szczególnie w strefie euro, wyjaśnia znaczną część podwyżki szacunków globalnego wzrostu w 2017 r. i prognozy na 2018 r. - wyjaśnia Franziska Ohnsorge, menedżer w Banku Światowym, współautorka raportu z prognozami gospodarczymi.

Jakie są największe zagrożenia dla globalnej gospodarki?

Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni ryzykiem pojawienia się napięć na rynkach finansowych w związku z podwyższonymi cenami aktywów i wyjątkowo niską ich zmiennością. Panuje bardzo duża niepewność co do tego, jak będą reagować rynki na kontynuowanie przez główne banki centralne normalizacji polityki pieniężnej. Gwałtowny wzrost długoterminowych stóp procentowych w rozwiniętych gospodarkach miałby znaczący i niekorzystny wpływ na rynki wschodzące. W szczególności te, które wymagają dużych zewnętrznych źródeł finansowania – przedsiębiorstwa mają tam słabe bilanse, a stabilność finansów publicznych jest niekiedy zachwiana. Na ponad dwóch trzecich rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się (emerging markets and developing economies – EMDE) dług publiczny przekracza obecnie poziomy z 2007 r. A w trzech czwartych państw również dług sektora prywatnego jest wyższy niż w 2007 r. Jeśli w ujęciu globalnym wzrosną koszty pożyczek, wyższe koszty obsługi długu mogą stanowić wyzwanie dla rządów i przedsiębiorstw.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane