statystyki

Bank Światowy ostrzega przed spowolnieniem

autor: Bartek Godusławski10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 09:14
Gospodarka

2018 jest pierwszym rokiem od czasu kryzysu, gdy gospodarka ruszy pełną mocąźródło: ShutterStock

Globalna gospodarka w tym roku przyspieszy, ale to tylko krótkoterminowe ożywienie, bez reform wzrost będzie coraz słabszy.

Bank Światowy jako pierwsza z dużych międzynarodowych instytucji finansowych prezentuje w tym roku swoje prognozy gospodarcze dla świata. Na ten rok eksperci z Waszyngtonu mają dobre informacje.

Nie czas na samozadowolenie

Po znacznie silniejszym od oczekiwanego ożywieniu koniunktury na świecie w 2017 r., teraz wzrost globalnego PKB jeszcze przyspieszy – do 3,1 proc. To według ekspertów głównie poprawa krótkoterminowa, która wynika z poprawy w inwestycjach, produkcji i międzynarodowego handlu.

– Powszechne ożywienie w globalnym wzroście wygląda zachęcająco, ale nie czas na samozadowolenie – mówi Jim Yong Kim, prezes Banku Światowego. Jego zdaniem to dobra okazja, by zainwestować w kapitał ludzki i rzeczowy. – Jeśli decydenci na całym świecie skoncentrują się na tych kluczowych inwestycjach, mogą zwiększyć produktywność w swoich krajach, zaangażowanie pracowników i zbliżyć się do takich celów, jak likwidacja skrajnego ubóstwa i zwiększenie wspólnego dobrobytu – dodaje.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane