statystyki

Światowa gospodarka powinna urosnąć o ponad 3 proc. w tym roku

autor: Bartek Godusławski10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:15
Gospodarka

W trzech czwartych państw również dług sektora prywatnego jest wyższy niż w 2007 r.źródło: ShutterStock

- Silniejszy, niż oczekiwano, wzrost w rozwiniętych gospodarkach, szczególnie w strefie euro, wyjaśnia znaczną część podwyżki szacunków globalnego wzrostu w 2017 r. i prognozy na 2018 r. - wyjaśnia Franziska Ohnsorge, menedżer w Banku Światowym, współautorka raportu z prognozami gospodarczymi.

Jakie są największe zagrożenia dla globalnej gospodarki?

Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni ryzykiem pojawienia się napięć na rynkach finansowych w związku z podwyższonymi cenami aktywów i wyjątkowo niską ich zmiennością. Panuje bardzo duża niepewność co do tego, jak będą reagować rynki na kontynuowanie przez główne banki centralne normalizacji polityki pieniężnej. Gwałtowny wzrost długoterminowych stóp procentowych w rozwiniętych gospodarkach miałby znaczący i niekorzystny wpływ na rynki wschodzące. W szczególności te, które wymagają dużych zewnętrznych źródeł finansowania – przedsiębiorstwa mają tam słabe bilanse, a stabilność finansów publicznych jest niekiedy zachwiana. Na ponad dwóch trzecich rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się (emerging markets and developing economies – EMDE) dług publiczny przekracza obecnie poziomy z 2007 r. A w trzech czwartych państw również dług sektora prywatnego jest wyższy niż w 2007 r. Jeśli w ujęciu globalnym wzrosną koszty pożyczek, wyższe koszty obsługi długu mogą stanowić wyzwanie dla rządów i przedsiębiorstw.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane