Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?

autor: Michał Koralewski09.01.2018, 08:56; Aktualizacja: 09.01.2018, 09:28
dług pieniądze

Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. jest wierzycielem XYZ sp. z o.o., jednak członkowie zarządu i wspólnicy obu spółek dążyli do porozumienia i spłaty zadłużenia. Spółka XYZ chciała sprzedać należącą do niej nieruchomość z budynkiem służącym jej do prowadzenia działalności. Ponieważ postawiła go niemal 10 lat wcześniej, liczyła, że transakcja skorzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Po analizie okazało się, że organy skarbowe traktowałyby sprzedaż jako pierwsze zasiedlenie, które nie podlega zwolnieniu podatkowemu, i potencjalny nabywca się wycofał.

Po fiasku transakcji dotychczasowy zarząd XYZ sp. z o.o. podał się do dymisji. Nowy poinformował ABC sp. z o.o., że XYZ sp. z o.o. jest bankrutem. Wskazał jednocześnie, że jej majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, więc zrezygnował ze składania wniosku o ogłoszenie upadłości. W piśmie zapewnił, że poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania, a gdy będzie to możliwe, uruchomi postępowanie restrukturyzacyjne mające na celu porozumienie się ze wszystkimi wierzycielami.

Spółka ABC przed otrzymaniem pisma od spółki XYZ, ale już po powołaniu przez nią nowego zarządu, realizując wcześniejsze ustalenia, dostarczyła surowce niezbędne do prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Zarząd XYZ sp. z o.o. odmówił zapłaty, odwołując się do wysłanego pisma i zapewniając, że spłata zobowiązania będzie przedmiotem postępowania restrukturyzacyjnego spółki.

W związku z czasowym ograniczeniem zakresu działalności wypowiedział też spółce ABC umowę o powierzeniu przetwarzania danych osobowych. ABC sp. z o.o. realizowała bowiem część dostaw urządzeń produkowanych przez XYZ sp. z o.o. na rzecz jej klientów, więc ta przekazywała jej ich dane osobowe. W wypowiedzeniu zwrócono uwagę, że kolejne powierzenie zostanie zawarte w oparciu o nowe przepisy regulujące ochronę danych osobowych, a także tylko wtedy, gdy ABC sp. z o.o. spełni stawiane przez nie wymagania.

Skomplikowane relacje między obiema spółkami i wiele pojawiających się w związku z nimi pytań sprawiły, że zarząd ABC sp. z o.o. postanowił zaprosić na posiedzenie współpracującego z nią radcę prawnego. Członkowie zarządu liczą, że jego wsparcie pozwoli na znalezienie najlepszego wyjścia z sytuacji. 

● Etap I


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane