statystyki

Sąd na wniosek gminy może orzec zakaz prowadzenia działalności

autor: Marcin Nagórek06.01.2018, 07:30
Trzeba podkreślić, że nie chodzi o brak winy w powstaniu zadłużenia, ale w niezłożeniu w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości

Trzeba podkreślić, że nie chodzi o brak winy w powstaniu zadłużenia, ale w niezłożeniu w terminie wniosku o ogłoszenie upadłościźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę i borykam się z trudnościami płatniczymi. Gmina, która jest jednym z moich wierzycieli, skierowała przeciwko mnie wniosek do sądu o zakaz prowadzenia działalności i pełnienia funkcji w spółkach, m.in. za niezapłacenie podatków za 2015 r. W uzasadnieniu podała, że nie złożyłem wniosku o upadłość w 2015 r. Dodam, że dług powstał nie z mojej winy. Nie chcę zakończyć działalności, bo mam bardzo trudną sytuację rodzinną i muszę mieć dochody. Czy grozi mi kara?

Niestety, w przedstawionej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo orzeczenia zakazu prowadzenia działalności. Jest to jednak kwestia ustaleń faktycznych w toku rozprawy. Jedynie wykazanie w toku postępowania braku winy przedsiębiorcy może uchronić go przed konsekwencjami.

Kara za brak wniosku upadłościowego

Skoro wierzyciel wnosi o zakaz prowadzenia działalności, to należy odnieść się do art. 373–377 ustawy – Prawo upadłościowe (dalej: u.p.u.). Kluczowe znaczenie ma tu art. 373 ust. 1, w którym wskazano, że sąd może orzec na okres od jednego do dziesięciu lat zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia. Zakaz ten może być wydany w stosunku do osoby, która ze swojej winy, m.in. będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Wykazanie winy


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane