statystyki

Nie zawsze przejmująca spółka obejmie zezwolenia i koncesje

autor: KT30.01.2018, 17:00
zwolnienie bezrobotny dokumenty

Spółki przejmujące lub nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem, wstępują w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziałuźródło: ShutterStock

Spółki kapitałowe, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne, można dzielić. Czy majątek wynikający z podziału, który przypada spółkom przejmującym, obejmuje też tzw. stosunki publicznoprawne, czyli np. zezwolenia, koncesje lub ulgi?

Przepisy pozwalają dzielić spółki na kilka sposobów. Podział przez przejęcie polega na przeniesieniu całego majątku spółki dzielonej na spółki przejmujące. Przy podziale przez zawiązanie nowych spółek cały majątek spółki dzielonej przechodzi na nowo założone.

Z kolei w podziale przez wydzielenie przenosi się tylko części majątku spółki dzielonej na już istniejącą spółkę lub nowo zawiązaną. Jednak przed dokonaniem każdego podziału trzeba najpierw sporządzić jego plan. Zawiera on dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) przypadających spółkom przejmującym. Jeżeli w planie nie uwzględni się określonego składnika majątku, to zasadniczo nie powinien on zostać przeniesiony na spółki biorące udział w podziale.

Zatem spółki przejmujące lub nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem, wstępują w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Przedmiotem takiej sukcesji spółki przejmującej (lub nowo powstałej w związku z podziałem) są też zezwolenia, koncesje i ulgi przyznane spółce dzielonej. Muszą one jednak pozostawać w związku ze składnikami majątku spółki dzielonej, przydzielonymi spółce przejmującej w planie podziału. Sukcesja związana z podziałem obejmuje więc również stosunki publicznoprawne. Stwierdzono to w postanowieniu Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 20/16).


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane