Prognozy na 2018 rok? Gospodarka z mocną czwórką

autor: Łukasz Wilkowicz02.01.2018, 07:50; Aktualizacja: 02.01.2018, 08:23
Inwestycje będą coraz ważniejszym motorem wzrostu PKB

Inwestycje będą coraz ważniejszym motorem wzrostu PKBźródło: ShutterStock

W 2018 r. utrzyma się w Polsce wzrost przekraczający 4 proc. – wynika z ankiety DGP wśród ekonomistów kilkunastu krajowych instytucji.

Motorami wzrostu nie będą już tylko popyt konsumpcyjny i eksport. Mocny wkład powinny dać również inwestycje. W całym zaczynającym się roku ich wzrost jest szacowany na ok. 8 proc. Ale według Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityki Insight, może to być prawie 12 proc. (a w I kwartale inwestycje będą o ponad 17 proc. wyższe niż rok wcześniej).

– Dwucyfrowy wzrost inwestycji w 2018 r. będzie napędzany przede wszystkim przez przyspieszenie wydatkowania środków unijnych na realizację projektów infrastrukturalnych, w tym budowę dróg, przy jednoczesnej dalszej stagnacji inwestycji przedsiębiorstw. Dodatkowo znacznie wzrosną też wydatki prywatne mieszkaniowe w związku z finalizacją rozpoczętych w 2016 i 2017 r. inwestycji deweloperskich – wyjaśnia Czerniak. Wyjątkowo dobry wynik z początku roku tłumaczy „efektem bazy”: I kwartał 2016 r. przyniósł prawie 10-proc. spadek inwestycji.

Konsumpcja zdaniem analityków urośnie o ok. 4 proc. Oznaczałoby to utrzymanie dynamiki najwyższej od 2008 r. Sprzyjać jej będzie dobra sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest szacowana średnio na niewiele ponad 6 proc. W drugiej połowie roku powinna jednak zejść poniżej tego poziomu.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane