statystyki

Prognozy na 2018 rok? Gospodarka z mocną czwórką

autor: Łukasz Wilkowicz02.01.2018, 07:50; Aktualizacja: 02.01.2018, 08:23
Inwestycje będą coraz ważniejszym motorem wzrostu PKB

Inwestycje będą coraz ważniejszym motorem wzrostu PKBźródło: ShutterStock

W 2018 r. utrzyma się w Polsce wzrost przekraczający 4 proc. – wynika z ankiety DGP wśród ekonomistów kilkunastu krajowych instytucji.

Motorami wzrostu nie będą już tylko popyt konsumpcyjny i eksport. Mocny wkład powinny dać również inwestycje. W całym zaczynającym się roku ich wzrost jest szacowany na ok. 8 proc. Ale według Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityki Insight, może to być prawie 12 proc. (a w I kwartale inwestycje będą o ponad 17 proc. wyższe niż rok wcześniej).

– Dwucyfrowy wzrost inwestycji w 2018 r. będzie napędzany przede wszystkim przez przyspieszenie wydatkowania środków unijnych na realizację projektów infrastrukturalnych, w tym budowę dróg, przy jednoczesnej dalszej stagnacji inwestycji przedsiębiorstw. Dodatkowo znacznie wzrosną też wydatki prywatne mieszkaniowe w związku z finalizacją rozpoczętych w 2016 i 2017 r. inwestycji deweloperskich – wyjaśnia Czerniak. Wyjątkowo dobry wynik z początku roku tłumaczy „efektem bazy”: I kwartał 2016 r. przyniósł prawie 10-proc. spadek inwestycji.

Konsumpcja zdaniem analityków urośnie o ok. 4 proc. Oznaczałoby to utrzymanie dynamiki najwyższej od 2008 r. Sprzyjać jej będzie dobra sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest szacowana średnio na niewiele ponad 6 proc. W drugiej połowie roku powinna jednak zejść poniżej tego poziomu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane