statystyki

Nowe warunki techniczne dla budynków od 2018: Gdzie będą parkingi i zsypy

autor: Maciej J. Nowak16.12.2017, 17:00
Kiedy będzie można umieszczać w mieszkaniach aneksy kuchenne i gdzie będą mogły być one sytuowane?

Kiedy będzie można umieszczać w mieszkaniach aneksy kuchenne i gdzie będą mogły być one sytuowane?źródło: ShutterStock

Jak już pisaliśmy, 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie rozporządzenie z 14 listopada 2017 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. poz. 2285; dalej: znowelizowane rozporządzenie). Wprowadza ono zmiany, które istotnie wpłyną na działalność szerokiego kręgu podmiotów związanych z budownictwem: od projektantów, przez inwestorów, deweloperów, aż po firmy zajmujące się wykonawstwem.

NIEWIELKIE PARKINGI BLIŻEJ OKIEN I GRANIC DZIAŁEK

● Jak po zmianach wygląda możliwość sytuowania w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej niezadaszonych parkingów?

Zgodnie z par. 19 znowelizowanego rozporządzenia, w przypadku parkingów liczących do 10 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych włącznie, dopuszczalna odległość od okien pomieszczeń w budynku mieszkalnym, przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosi 7 m. Przed zmianami w takiej odległości można było urządzić jedynie parking z maksymalnie czterema stanowiskami. Ponadto przesądzono, że w przypadku tej wielkości parkingu stanowiska muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy działki. Od tej podstawowej zasady przewidziano jednak odstępstwa. I tak zachowanie odległości od okien nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych, składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych, lokalizowanych przy budynkach jednorodzinnych. Inaczej ujmując: przy sytuowaniu do dwóch stanowisk postojowych przy zabudowie jednorodzinnej mogą być one zlokalizowane znacznie bliżej niż w odległości 7 m od okien.

Wskazane ograniczenia dotyczą „okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi”. Zgodnie z wciąż obowiązującym par. 4 znowelizowanego rozporządzenia, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi to takie, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny. A to oznacza, że omawiane ograniczenia nie dotyczą okien od tych pomieszczeń, w których regularny pobyt będzie krótszy niż czterogodzinny. W sąsiedztwie takich pomieszczeń stanowiska postojowe można sytuować w mniejszej odległości.

Jeszcze jeden wyjątek dotyczy minimalnych odległości od granicy działki budowlanej. Przyjęto, że w przypadku stanowisk postojowych znajdujących się w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zagrodowej, minimalne (czyli trzymetrowe) odległości nie muszą zostać zachowane w przypadku niezadaszonych parkingów, składających się z maksymalnie dwóch stanowisk postojowych, jeżeli stykają się one z podobnymi, a więc niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że jednoznacznie ograniczono te wyjątki tylko do parkingów składających się z maksymalnie dwóch stanowisk postojowych. Nie będzie więc dopuszczalne sytuowanie przy granicy działki (z pominięciem minimalnej odległości 3 m) większej liczby stanowisk postojowych.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w par. 3 pkt 25 znowelizowanego rozporządzenia dodano definicję parkingu. Jest to wydzielona powierzchnia terenu przeznaczona do postoju i parkowania samochodów, składająca się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska (jeżeli takowe akurat występują).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane