statystyki

Nowe warunki techniczne dla budynków od 2018: Gdzie będą parkingi i zsypy

autor: Maciej J. Nowak16.12.2017, 17:00
Kiedy będzie można umieszczać w mieszkaniach aneksy kuchenne i gdzie będą mogły być one sytuowane?

Kiedy będzie można umieszczać w mieszkaniach aneksy kuchenne i gdzie będą mogły być one sytuowane?źródło: ShutterStock

Jak już pisaliśmy, 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie rozporządzenie z 14 listopada 2017 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. poz. 2285; dalej: znowelizowane rozporządzenie). Wprowadza ono zmiany, które istotnie wpłyną na działalność szerokiego kręgu podmiotów związanych z budownictwem: od projektantów, przez inwestorów, deweloperów, aż po firmy zajmujące się wykonawstwem.

NIEWIELKIE PARKINGI BLIŻEJ OKIEN I GRANIC DZIAŁEK

● Jak po zmianach wygląda możliwość sytuowania w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej niezadaszonych parkingów?

Zgodnie z par. 19 znowelizowanego rozporządzenia, w przypadku parkingów liczących do 10 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych włącznie, dopuszczalna odległość od okien pomieszczeń w budynku mieszkalnym, przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosi 7 m. Przed zmianami w takiej odległości można było urządzić jedynie parking z maksymalnie czterema stanowiskami. Ponadto przesądzono, że w przypadku tej wielkości parkingu stanowiska muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy działki. Od tej podstawowej zasady przewidziano jednak odstępstwa. I tak zachowanie odległości od okien nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych, składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych, lokalizowanych przy budynkach jednorodzinnych. Inaczej ujmując: przy sytuowaniu do dwóch stanowisk postojowych przy zabudowie jednorodzinnej mogą być one zlokalizowane znacznie bliżej niż w odległości 7 m od okien.

Wskazane ograniczenia dotyczą „okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi”. Zgodnie z wciąż obowiązującym par. 4 znowelizowanego rozporządzenia, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi to takie, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny. A to oznacza, że omawiane ograniczenia nie dotyczą okien od tych pomieszczeń, w których regularny pobyt będzie krótszy niż czterogodzinny. W sąsiedztwie takich pomieszczeń stanowiska postojowe można sytuować w mniejszej odległości.

Jeszcze jeden wyjątek dotyczy minimalnych odległości od granicy działki budowlanej. Przyjęto, że w przypadku stanowisk postojowych znajdujących się w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zagrodowej, minimalne (czyli trzymetrowe) odległości nie muszą zostać zachowane w przypadku niezadaszonych parkingów, składających się z maksymalnie dwóch stanowisk postojowych, jeżeli stykają się one z podobnymi, a więc niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że jednoznacznie ograniczono te wyjątki tylko do parkingów składających się z maksymalnie dwóch stanowisk postojowych. Nie będzie więc dopuszczalne sytuowanie przy granicy działki (z pominięciem minimalnej odległości 3 m) większej liczby stanowisk postojowych.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w par. 3 pkt 25 znowelizowanego rozporządzenia dodano definicję parkingu. Jest to wydzielona powierzchnia terenu przeznaczona do postoju i parkowania samochodów, składająca się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska (jeżeli takowe akurat występują).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane