statystyki

10 kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, planując budowę parkingu

autor: Rafał Szalc, Łukasz Szostak28.04.2018, 07:00
Poprzedzenie inwestycji dogłębną analizą prawną oraz przeprowadzenie jej z dbałością o zachowanie wszelkich wymogów formalnych przyniesie przedsiębiorcy wymierne korzyści.

Poprzedzenie inwestycji dogłębną analizą prawną oraz przeprowadzenie jej z dbałością o zachowanie wszelkich wymogów formalnych przyniesie przedsiębiorcy wymierne korzyści.źródło: ShutterStock

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 19 mln aut, co sprawia, że pod względem liczby samochodów na 100 mieszkańców jesteśmy nieco powyżej europejskiej średniej. Duża liczba pojazdów rodzi zapotrzebowanie na miejsca postojowe i parkingi. W efekcie branża parkingowa prosperuje dobrze, z widokami na dalszy dynamiczny rozwój. Przedsiębiorcy poszerzają swoją ofertę, niejednokrotnie oferując oprócz miejsc postojowych usługi dodatkowe obejmujące przewóz osób, usługi car wash, care & reconditioning i inne. Niestety zdarza się, że zapominają o istotnych obowiązkach, zwłaszcza na etapie budowy tego typu inwestycji.

Rozpoczęcie działalności polegającej na prowadzeniu parkingu wiąże się z reguły z koniecznością przeprowadzenia inwestycji od podstaw. Nie zawsze proces inwestycyjno-budowlany przebiega w sposób bezproblemowy. Skomplikowane otoczenie prawne, możliwość nakładania się na siebie wymogów prawa nieruchomości, przepisów środowiskowych i prawa wodnego powodują, że duża część przedsiębiorców zaczyna swoją działalność, tkwiąc w złudnym poczuciu bezpieczeństwa, a w rzeczywistości – bez dochowania wszystkich niezbędnych wymogów formalnych. Niestety konsekwencje błędów na etapie planowania i przeprowadzania inwestycji, a także wyboru lokalizacji są z reguły dotkliwe i mogą dać o sobie znać nawet po wielu latach. Co zatem powinni sprawdzić, o co zadbać i na co zwrócić uwagę planujący nowe inwestycje?

1. LOKALIZACJA I PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Kwestia lokalizacji planowanego parkingu jest kluczowa dla określenia zakresu regulacji oraz wypływających z nich dalszych obowiązków, jakim podlegać będzie inwestor. Warto na nią zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Określając status wybranej dla inwestycji nieruchomości, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku sprawdzić, czy istnieje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardziej ogólny dokument uchwalany przez rady gminy w celu określenia generalnego przeznaczenia danych obszarów. Nie jest aktem prawa miejscowego, zawiera jednak ustalenia, które są wiążące przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego.

Co jednak, gdy dla danej lokalizacji nie został sporządzony ani jeden, ani drugi dokument? Wówczas na inwestorze spoczywa obowiązek uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (to tak zwana decyzja WZ, potocznie nazywana wuzetką). Można mówić o dwóch podtypach decyzji o warunkach zabudowy: pierwszym dla inwestycji celu publicznego oraz drugim dla inwestycji innych niż związane z celem publicznym.

2. POZWOLENIE BUDOWLANE

Kolejnym wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć potencjalny inwestor, jest pozwolenie budowlane. Generalnie należy pogodzić się z faktem, że prawie każdy obiekt, który będziemy chcieli zrealizować jako parking wielkopowierzchniowy, wymagać będzie uzyskania pozwolenia budowlanego. Artykuł 29 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.) zwalnia z takiego obowiązku jedynie niewielkie parkingi do 10 miejsc postojowych włącznie. Może się zdarzyć, że inwestycja, którą przeprowadzamy, dotyczyć będzie jedynie pewnych wyodrębnionych elementów całości, takich jak: postawienie ogrodzenia, utwardzenie powierzchni w niewielkim wymiarze, postawienie wiat etc. W takich przypadkach przedsiębiorcy, kierując się często błędnym tokiem rozumowania, zakładają, że gdy żaden ze wspomnianych elementów nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego, to w stosunku do ich zbioru będą także zwolnieni z obowiązku ubiegania się o nie. Tymczasem na gruncie przepisów parking powinien być traktowany zawsze jako całość ze względu na swoje przeznaczenie użytkowe oraz gospodarcze.

Istotnym aktem prawnym, na który należy zwracać uwagę na etapie projektowania infrastruktury parkingowej, regulującym szczegółowo kwestie techniczne, jest rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 ze zm.).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane