statystyki

RPP odbiera bankom i daje NBP

autor: Łukasz Wilkowicz06.12.2017, 07:43; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:29
360 mln zł – o taką kwotę w skali roku poprawi się budżet banku centralnego.

360 mln zł – o taką kwotę w skali roku poprawi się budżet banku centralnego.źródło: ShutterStock

Rada Polityki Pieniężnej zmniejsza oprocentowanie środków, które instytucje finansowe muszą trzymać w banku centralnym w ramach rezerwy obowiązkowej.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym wczoraj posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa od marca 2015 r. pozostaje na poziomie 1,5 proc. Ale podobnie jak przed miesiącem, gdy do zera obniżono rezerwę obowiązkową od depozytów z terminem zapadalności wynoszącym co najmniej dwa lata, tak i teraz RPP zdecydowała się na zmiany dotyczące rezerwy. Tym razem zostało obniżone jej oprocentowanie. Dotąd wynosiło ono 0,9 stopy referencyjnej, czyli 1,35 proc. Od stycznia będzie to 0,5 proc.

Mniejsze dochody banków

Ta decyzja będzie miała wymierne konsekwencje dla sektora bankowego i dla Narodowego Banku Polskiego. Jak wyliczyli analitycy PKO BP, w skali roku NBP zapłaci bankom komercyjnym o 360 mln zł mniej. O tyle też poprawi się wynik finansowy banku centralnego.

– Oprocentowanie rezerwy będzie teraz takie samo, ile wynosi stopa depozytowa – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Według stopy depozytowej oprocentowane są lokaty, które są dobrowolnie dokonywane przez banki komercyjne w banku centralnym (gdy nie są w stanie ulokować ich np. w obligacjach).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane