statystyki

Jak elastycznie ustalić liczbę członków zarządu

autor: Michał Koralewski31.10.2017, 08:31; Aktualizacja: 31.10.2017, 09:23
Czy możliwe jest wprowadzenie zmiennej liczby osób w zarządzie?

Czy możliwe jest wprowadzenie zmiennej liczby osób w zarządzie?źródło: ShutterStock

Zgodnie z umową naszej spółki z o.o. jej zarząd jest trzyosobowy oraz może być wybierany przez wspólników spośród udziałowców, a także osób pochodzących spoza ich grona. Z uwagi na rozkład głosów między udziałowcami zmiana tych kryteriów wymaga konsensusu. Pierwszy skład zarządu tworzyli wspólnicy, ale ich kadencja dobiega właśnie końca. Osoby te nie wyrażają woli dalszego piastowania funkcji. Wspólnicy mają problem ze znalezieniem aż trzech menedżerów zainteresowanych powołaniem do zarządu spółki na kolejną kadencję. Jednocześnie udziałowcy pragną należycie zabezpieczyć się przed wyborem osób nieposiadających odpowiednich kompetencji i doświadczenia w zarządzaniu spółką. Ponadto nie wykluczają, że w następnych latach powrócą do koncepcji zarządu wieloosobowego.

Czy istnieją mechanizmy pozwalające na pogodzenie wskazanych wymogów, tj. wprowadzenie większej elastyczności w określaniu liczby członków zarządu spółki w danej kadencji, a także gwarantujące wybór spośród kandydatów spełniających wcześniej ustalone kryteria?

Kodeks spółek handlowych pozwala na dostosowanie umowy państwa spółki z o.o. do obu przedstawionych w pytaniu założeń. W uelastycznieniu procedury wyboru nowego zarządu w spółce, w tym w zakresie liczby członków tego organu, a także stawianych im wymagań, pomóc może instytucja zarządu widełkowego oraz dodatkowo wprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego głosowanie nad poszczególnymi kandydatami.

Widełkowe rządy

Zacznijmy od omówienia kwestii, czy możliwe jest wprowadzenie zmiennej liczby osób w zarządzie.

Ustawodawca co do zasady nie wymaga, aby umowa spółki w sposób sztywny wskazywała liczbę członków zarządu. Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) stanowi jedynie, że zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków (art. 201 par. 2 k.s.h.). Pozostałe kwestie pozostawia do uregulowania wspólnikom danej spółki.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane