statystyki

Polski rynek e-papierosów: Szara strefa zamiast kolejnych inwestycji

autor: Patrycja Otto10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 09:05
Na rynku działa 30 producentów e-papierosów.

Na rynku działa 30 producentów e-papierosów.źródło: ShutterStock

Producenci e-papierosów z pesymizmem patrzą w przyszłość. Od 2018 r. czekają ich dodatkowe obciążenia podatkowe. Będą też musieli znaleźć pieniądze na dostosowanie parku maszynowego.

Od 2018 r. papierosy elektroniczne i wyroby nowatorskie zostaną objęte akcyzą. Od każdego mililitra liquidu producenci będą musieli odprowadzić podatek w wysokości 70 gr. Na wyroby nowatorskie, czyli te, które mają w swoim składzie tytoń, nałożona zostanie stawka 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej ceny detalicznej sprzedaży tytoniu do palenia.

Poszukiwanie pieniędzy na ten cel nie jest jedynym problemem branży. Latem, podczas spotkania z jej przedstawicielami, resort finansów obiecywał uproszczenia w nakładaniu i wzorze znaków akcyzowych na opakowania płynów do e-papierosów. W ostatecznym projekcie ustawy o akcyzie, którym niebawem ma zająć się Sejm, nie ma o tym wzmianki.

Jak zauważa Szymon Parulski z kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi, przepis regulujący zasady i tryb nanoszenia znaków akcyzowych pozostał bez zmian. Dla producentów e-papierosów oznacza to konieczność zainwestowania w park maszynowy. Chodzi o kwoty na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Obecnie opakowania liguidów są zbyt małe, by zmieściły się na nich znaki akcyzowe przewidziane dla wyrobów tytoniowych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zdziwiony bardzo(2017-10-10 23:49) Zgłoś naruszenie 20

    Brawo :( e-papierosy dużo zdrowsze od normalnych, bezdymne IQOSy 90% mniej szkodliwe a rząd zamiast wspierać, promować zdrowsze palenie chce uwalić wszystko akcyzą i w najlepszym wypadku budżet straci a zyska szara strefa

    Odpowiedz
  • Kaz(2017-10-16 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy. W brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów jest rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia odżegnało się od wytycznych Unii Europejskiej zrównujących papierosy elektroniczne i tradycyjne wyroby tytoniowe i to właśnie w elektronicznej używce widzi szansę na wyjście z nałogu dla ponad 7 milionów palaczy mieszkających na wyspach. Opublikowany w tym roku nowy plan dotyczący walki z nałogiem tytoniowym wskazuje e-papierosy jako narzędzie pomocne w skutecznym rzucaniu palenia, obarczone mniejszym ryzykiem. Decyzję poparł minister zdrowia publicznego, Steve Brine. Autorem kampanii, która ma ruszyć na początku października jest rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego - Public Health England (PHE), która opublikowała raport mówiący o 95% mniejszej szkodliwości papierosów elektronicznych w stosunku do tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Zeszłoroczna kampania Stoptober była prowadzona głównie w Internecie i wspierana przez wiele gwiazd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane