statystyki

Nadzór nad państwowymi spółkami zmonopolizowany

autor: Patryk Słowik04.10.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.10.2017, 11:30
rekrutacja, praca, pracownik

Projekt ustawy przede wszystkim jednak może służyć celom politycznym. W praktyce najważniejsze propozycje KPRM sprowadzają się bowiem do tego, by to premier miał nadzór nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwaźródło: ShutterStock

 Osoby wybrane do organów nadzorczych przez pracowników nie będą musiały posiadać pozytywnej opinii Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa. Nie będą też musiały mieć wyższego wykształcenia.

Uznano tak w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która przygotowała projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (został on na razie zapowiedziany w wykazie prac legislacyjnych w formie omówienia najważniejszych zmian). Sama ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2259 ze zm.). Urzędnicy jednak dostrzegli w niej kilka luk, które wywołują niejasności. Ta kluczowa to właśnie kwestia powoływania reprezentantów załogi do rady nadzorczej spółki z państwowym udziałem. Ich wykształcenie czy umiejętności oczywiście mogą być weryfikowane. Tyle że uprawnienie to powinno przysługiwać załodze, a nie specjalnej radzie. Najważniejsze bowiem jest zaufanie do swoich przedstawicieli przez samych zatrudnionych.

Jednocześnie KPRM uważa, że wymogi stawiane kandydatom należy co do zasady podnosić, a nie je obniżać. Dlatego w projekcie ustawy postanowiono rozszerzyć stosowanie wymogów, jakie mają spełniać osoby wskazywane na członka organu nadzorczego przez Skarb Państwa lub państwową osobę prawną także na kandydatów wskazywanych przez organ administracji rządowej lub państwową osobę prawną. Innymi słowy, jeszcze więcej menedżerów państwowych spółek będzie musiało wykazywać się wysokimi kompetencjami.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane