statystyki

Sierant: Wakacyjny konkurs wiedzy o spółkach publicznych

autor: Artur Sierant14.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 14.08.2017, 09:59

W notowanej na rynku NewConnect spółce Novina (debiutowała w 2012 r. jako Baby, później zmieniła nazwę na Goldwyn Capital) w ostatnim dniu czerwca odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy. Porządek obrad klasyczny: przyjęcie sprawozdań, udzielenie absolutoriów, pokrycie straty i dalsze istnienie spółki. Walne zaczyna obradować, przyjmuje porządek obrad oraz zatwierdza sprawozdanie zarządu. Kiedy zaczęto procedować nad sprawozdaniem finansowym, okazało się, że spółka do raportu okresowego nie załączyła sprawozdania. Pod nazwą pliku „sprawozdanie finansowe” powtórzono opinię i raport biegłego. W związku z tym przewodniczący walnego ogłosił przerwę do 10 lipca. Pierwsze pytanie: co wydarzyło się po przerwie?

Odpowiedź: walne zgromadzenie nie kontynuowało obrad. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych przerwa w obradach powinna zostać uchwalona przez walne (większością 2/3 głosów). Przerwa nie mogła zostać ogłoszona przez przewodniczącego.

Kolejne pytania dotyczą spółki Open-Net. W połowie czerwca giełda zawiesiła jej notowania w związku z tym, że nie opublikowała ona w wymaganym terminie raportu rocznego. Przyczyna była prozaiczna, spółka nie posiadała środków finansowych na przeprowadzenie badania. Jak sądzę, nie mogła zapłacić, bo umowę z audytorem podpisano w listopadzie 2016 r. Wcześniej spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jej majątku, ale sąd go oddalił, bo majątek nie wystarczał na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

Co mają zrobić organy takiej spółki. Pierwsza metoda – porzucić spółkę. Członkowie zarządu i rady nadzorczej składają rezygnację, a ostatni gasi światło. Metoda jest ryzykowna, można jej próbować, gdy nie ma istotnych zobowiązań podatkowych. Ale gdy w tle są projekty z unijnymi dotacjami?

W grudniu 2015 r. spółka złożyła wniosek o końcowe rozliczenie dwóch projektów realizowanych na podstawie umowy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Chodziło o budowę sieci światłowodowych w powiatach żywieckim i łęczyckim. W lutym 2016 r. opublikowała raport za IV kwartał. Żadnych niepokojących sygnałów, projekty były opóźnione, ale je przyspieszono i złożono wnioski o końcowe rozliczenie. Jedynie mogło zaniepokoić to, że w marcu 2016 r. jeden z członków rady nadzorczej zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem i musiał zrezygnować ze swojej funkcji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane