statystyki

Giełda: Maleje liczba inwestorów

autor: Marek Chądzyński07.08.2017, 07:42; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:17
giełda

Z zestawienia wynika, że zyski były o jedną trzecią większe niż rok wcześniejźródło: ShutterStock

Ponad 5,5 mld zł – to dochód z giełdy, jaki wpisali inwestorzy w swoich deklaracjach podatkowych za 2016 r. Wielkość dochodów z kapitałów pieniężnych, od których inwestorzy indywidualni musieli zapłacić PIT, policzyliśmy na podstawie danych przesłanych nam przez izby administracji skarbowej.

Z zestawienia wynika, że zyski były o jedną trzecią większe niż rok wcześniej. Zadeklarowany dochód jest wyższy niż rok wcześniej, bo i sytuacja na giełdzie w 2016 była zupełnie inna niż w 2015 r.

Wtedy panowała głęboka bessa, która wypędziła z giełdy nawet długoterminowych graczy. Bo inaczej trudno wytłumaczyć to, że w takich warunkach deklarowane dochody wzrosły wtedy o 8 proc. w porównaniu z 2014 r. PIT-38 trzeba złożyć dopiero, gdy realizuje się stratę lub zysk z inwestycji. A skoro w warunkach silnej dekoniunktury część inwestorów była w stanie zakończyć ją na plusie, to może oznaczać, że kupiła akcje dużo wcześniej, gdy były jeszcze tańsze.

Spada wielkość strat

W 2016 r. było dużo łatwiej. Stopa zwrotu z WIG20 za cały rok wyniosła ok. 7,9 proc., a były okresy, gdy była nawet wyższa. Gdyby ktoś zainwestował w portfel 20 największych spółek na początku stycznia i sprzedał go pod koniec marca, mógł zarobić nawet 11 proc. Warszawski Indeks Giełdowy również zakończył rok na plusie, rosnąc o ponad 14 proc.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Cyklon(2017-08-07 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Część inwestorów zanotowała stratę bo ściągnięto z nich haracz od udzielonego kredytu na inwestycje giełdowe, przy pierwszym kredycie prawie każdy inwestor się może tego spodziewać -mafia pejsów czuwa żeby goy się nie wzbogacił na kredycie udzielonym przez ich pracowników lub informatorów, to zniechęca młodych inwestorów -będzie co raz gorzej, ponadto sam sposób jest tak wyrafinowany poboru opłaty (haraczu)że od wielu lat nikogo nie aresztowano. Dziesięć lat temu po raz pierwszy u nas wykryto ten proceder przy pomocy zagranicznego domu maklerskiego ale w kraju praktycznie to odpuszczono i wszystko się odnowiło.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane