statystyki

Polski przemysł ciągnie zagranica, a nie inwestycje

autor: Łukasz Wilkowicz02.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.08.2017, 09:09
Gospodarka

Ekonomiści zwracają uwagę, że o ile u nas ma miejsce stopniowe osłabienie, o tyle w Unii Europejskiej, której kraje są największymi odbiorcami naszego eksportu, sytuacja ciągle się poprawiaźródło: ShutterStock

Koniunktura w strefie euro jest najlepsza od sześciu lat i ciągle się poprawia. U nas jest dobra, ale od kilku miesięcy optymizm firm słabnie.

Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostu naszego przemysłu, ale w porównaniu z początkiem roku nastroje firm pogorszyły się – wynika z opublikowanych wczoraj danych o PMI, wskaźniku menedżerów logistyki. To indeks obliczany przez brytyjską firmę Markit – w podobny sposób dla kilkudziesięciu światowych gospodarek. W lipcu PMI w polskim sektorze przetwórczym nieoczekiwanie spadł do 52,3 pkt z 53,1 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się stabilizacji, a niektórzy nawet lekkiego wzrostu.

Według Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, wczorajsze dane są spójne z oczekiwaniami niższego wzrostu produktu krajowego brutto w połowie roku. W I kwartale PKB był o 4 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Lipcowy wynik PMI (zapowiedź tego, co będzie się działo w gospodarce już w III kwartale) był najsłabszy od listopada ubiegłego roku, ale pozostawał wyraźnie powyżej granicy 50 pkt. Dopiero zejście poniżej tego poziomu sugerowałoby tendencje spadkowe.

Ekonomiści zwracają uwagę, że o ile u nas ma miejsce stopniowe osłabienie, o tyle w Unii Europejskiej, której kraje są największymi odbiorcami naszego eksportu, sytuacja ciągle się poprawia. Już wcześniej wskaźniki były na najwyższym poziomie od sześciu lat. Teraz jeszcze poszły w górę.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane