statystyki

Polski przemysł ciągnie zagranica, a nie inwestycje

autor: Łukasz Wilkowicz02.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.08.2017, 09:09
Gospodarka

Ekonomiści zwracają uwagę, że o ile u nas ma miejsce stopniowe osłabienie, o tyle w Unii Europejskiej, której kraje są największymi odbiorcami naszego eksportu, sytuacja ciągle się poprawiaźródło: ShutterStock

Koniunktura w strefie euro jest najlepsza od sześciu lat i ciągle się poprawia. U nas jest dobra, ale od kilku miesięcy optymizm firm słabnie.

Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostu naszego przemysłu, ale w porównaniu z początkiem roku nastroje firm pogorszyły się – wynika z opublikowanych wczoraj danych o PMI, wskaźniku menedżerów logistyki. To indeks obliczany przez brytyjską firmę Markit – w podobny sposób dla kilkudziesięciu światowych gospodarek. W lipcu PMI w polskim sektorze przetwórczym nieoczekiwanie spadł do 52,3 pkt z 53,1 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się stabilizacji, a niektórzy nawet lekkiego wzrostu.

Według Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, wczorajsze dane są spójne z oczekiwaniami niższego wzrostu produktu krajowego brutto w połowie roku. W I kwartale PKB był o 4 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Lipcowy wynik PMI (zapowiedź tego, co będzie się działo w gospodarce już w III kwartale) był najsłabszy od listopada ubiegłego roku, ale pozostawał wyraźnie powyżej granicy 50 pkt. Dopiero zejście poniżej tego poziomu sugerowałoby tendencje spadkowe.

Ekonomiści zwracają uwagę, że o ile u nas ma miejsce stopniowe osłabienie, o tyle w Unii Europejskiej, której kraje są największymi odbiorcami naszego eksportu, sytuacja ciągle się poprawia. Już wcześniej wskaźniki były na najwyższym poziomie od sześciu lat. Teraz jeszcze poszły w górę.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane