statystyki

Malec: Ekonomiści robią to z… modelami

autor: Magda Malec31.07.2017, 07:41; Aktualizacja: 31.07.2017, 08:05
Dzisiaj gdy czytamy w gazetach: „Ekonomiści prognozują wzrost PKB” czy „Według badań przeprowadzonych przez X gospodarkę czeka Y”, nasuwa się nam pytanie – skąd wy to wszystko wiecie?

Dzisiaj gdy czytamy w gazetach: „Ekonomiści prognozują wzrost PKB” czy „Według badań przeprowadzonych przez X gospodarkę czeka Y”, nasuwa się nam pytanie – skąd wy to wszystko wiecie?źródło: ShutterStock

Kiedyś baca wychodził na pole, sprawdzał, z której strony wieje, i na tej podstawie wyrokował, że następnego dnia będzie mróz. A dzisiaj? Dzisiaj baca ogląda prognozę pogody. Podobnie jest z prognozami ekonomicznymi. Kiedyś za najbardziej prawdopodobne przyjmowano szacunki bazujące na ekonometrycznej analizie danych historycznych, czyli na doświadczeniu. Dzisiaj gdy czytamy w gazetach: „Ekonomiści prognozują wzrost PKB” czy „Według badań przeprowadzonych przez X gospodarkę czeka Y”, nasuwa się nam pytanie – skąd wy to wszystko wiecie?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych co roku publikuje „Prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego”. Dokument ważny dla długoterminowej stabilności finansowej budżetu państwa, bo na jego podstawie planuje się m.in. wydatki Funduszu Rezerwy Demograficznej. Wyniki takiego raportu są w naturalny sposób ograniczone i bazują na serii uproszczeń i założeń. Przede wszystkim ograniczenie wynika z horyzontu prognozy demograficznej GUS dostępnej do 206 0 r . Sama prognoza struktury ludności również zbudowana jest na założeniach dotyczących przewidywanej dzietności i tempa wydłużania się dalszego oczekiwanego trwania życia.

Pozostałe parametry konieczne do skonstruowania prognozy, takie jak tempo wzrostu PKB, stopa bezrobocia czy wysokość płac, przyjmuje się za szacunkami Ministerstwa Finansów. Skąd bierze je MF? Kiedyś funkcjonował wariant luksemburski, w którym Polska zrównywała się z Luksemburgiem w poziomie PKB w ciągu 25 lat (to na wariancie luksemburskim właśnie ministrowie Jacek Rostowski i Michał Boni udowadniali, że zmniejszenie składki przekazywanej do OFE jest korzystne dla Polaków). Poza fantasmagoriami funkcjonują jeszcze inne, a jeden konkretny trafia do Komisji Europejskiej, do Ageing Working Group. Skąd się wziął? Trudno zgadnąć, bo MF nie dzieli się kuchnią analityczną. Ogólnie należy się spodziewać, że prognozy FUS będą miały raczej luźny związek z rzeczywistością.

Co jednak najważniejsze, wszystkie te obliczenia nie biorą pod uwagę fundamentalnej zdolności człowieka – umiejętności dostosowywania się i zmiany decyzji. Chociaż w prognozie pogody zapowiadali słoneczne popołudnie, to kiedy nadciągają ciemne chmury i zaczyna padać, ludzie zabierają parasol. Obserwując wysokość płac, wzorce kariery i sytuację na rynkach finansowych, dostosowują swoje plany zawodowe i strategie oszczędzania. Wstukane w Excelu cyfry tego nie obejmują.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane