statystyki

Nie wolno nałożyć kary na współinwestora, gdy obiekt nielegalnie użytkuje jego wspólnik

autor: Leszek Jaworski25.07.2017, 08:29; Aktualizacja: 25.07.2017, 09:52
Przed skutecznym zawiadomieniem o zakończeniu budowy albo uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie właściciel nie może dopuścić do samowolnego użytkowania obiektu przez inne podmioty.

Przed skutecznym zawiadomieniem o zakończeniu budowy albo uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie właściciel nie może dopuścić do samowolnego użytkowania obiektu przez inne podmioty.źródło: ShutterStock

Wraz ze wspólnikiem uzyskaliśmy pozwolenie na budowę restauracji. W trakcie inwestycji doszło do konfliktu. Wspólnik uniemożliwiał mi wejście na teren budowy. W tej sprawie toczy się między nami proces przed sądem cywilnym. Co więcej wspólnik dokonał odstępstw od projektu budowlanego i pozwolenia na budowę, a następnie bez zgody na użytkowanie budynku zaczął organizować w nim wesela. Zawiadomiłem o tym powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten jednak nałożył karę na obu inwestorów, czyli także na mnie. Czy urząd mógł mnie obciążyć karą?

Nie. Karę za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego na podstawie art. 57 ust. 7 ustawy – Prawo budowlane (dalej: u.p.b.) należy wymierzać inwestorowi (inwestorom), pod warunkiem że z ustaleń stanu faktycznego sprawy nie wynika, iż przystąpienie do użytkowania miało miejsce z udziałem innych podmiotów bez zgody i wbrew stanowisku inwestora (inwestorów).

Rażące naruszenie prawa

Tak orzekł m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II OSK 2197/15). Podobnie NSA stwierdził w wyroku z 9 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II OSK 2886/14): „Nie można było wymierzyć kary za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego inwestorowi, który nie przystąpił nielegalnie do użytkowania oraz sprzeciwiał się takiemu postępowaniu, zawiadamiając organy administracji publicznej, powodując ujawnienie tego faktu”.

Postanowienie o wymierzeniu kary zostało wydane zatem z rażącym naruszeniem art. 57 ust. 7 u.p.b. Czytelnik będący jednym z inwestorów nie przystąpił do nielegalnego użytkowania obiektu. Nie mógł więc być adresatem postanowienia wymierzającego karę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane