statystyki

Mordasewicz: Prawdy i Mity o zakazie handlu w niedziele

autor: Jeremi Mordasewicz06.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 06.06.2017, 10:53
handel sklep

- Niewłaściwa jest argumentacja związkowców z Solidarności, że nie ma powodu do obaw, ponieważ sklepy zanotują wyższe wpływy we wszystkie dni poza niedzielami, a przedsiębiorstwa handlowe już obecnie szukają pracowników - podkreśla doradca zarządu Konfederacji Lewiatanźródło: ShutterStock

 Sejm może zamknąć w niedziele centra handlowo-usługowe, ale bądźmy świadomi konsekwencji tej decyzji. Autorzy projektu ustawy o ograniczeniu handlu i usług w niedziele przekonują, że zmiana nie wywoła negatywnych skutków gospodarczych. Zakupy będą możliwe w pozostałe dni tygodnia. Jeżeli zgodzimy się z tym twierdzeniem, to możemy zamknąć sklepy w soboty i piątki. Zakupy zrobimy w pozostałe dni - wylicza - doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zwolennicy ograniczeń w niedziele nie oszacowali, ile miliardów złotych firmy handlowe będą musiały wydać na budowę dodatkowych sklepów, aby klienci nie tłoczyli się w soboty, jak przełoży się to na ceny produktów i o  ile zmniejszy inwestycje w innych sektorach gospodarki. Nie oszacowali też spadku sprzedaży, zatrudnienia i dochodów mieszkańców przygranicznych miast, do których w niedziele na zakupy przyjeżdżają Niemcy czy Białorusini.

Stanowisko rządu wobec tej ustawy jest bardziej wyważone, wskazuje na korzyści w postaci wzmocnienia więzi rodzinnych, ale też ostrzega, że zakaz grozi osłabieniem aktywności gospodarczej. Rząd zwraca uwagę, że planowane regulacje będą miały wpływ na zatrudnienie w firmach zajmujących się nie tylko handlem, ale i transportem, magazynowaniem towarów, sprzątaniem oraz ochroną sklepów. Niestety stanowisko rządu zawiera tylko ogólne uwagi, a nie rzetelną ocenę skutków, jakie czekają tę ważną gospodarczo branżę.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Inspekor Inspektorów(2017-06-07 08:11) Zgłoś naruszenie 11

  A co nas obchoidzi zakaz Handlu ? Czyż nie jest tak że robotnicy od 40 lat musza zasuwać w swieta i soboty na wszystkich zmianach w systemach juz dawno zakazanych (kiedys 4 brgygadówkach ) teraz w 5 brygadówkach?bez dni dodatkowo oplacanych wolnych. Czyz nie jest tak że tzw darmowo obowiazkowe dyzury domowe tolerowane przez wszystkie opcje polityczne stały sie darmowym dochodem wszystkich rządow w tym PiS? Zakłamanie ,Zakłamanie ,Zakłamanie--pracownik wg KP ma mieć wolne co 3 niedziele i tyle w tym prawdy.

  Odpowiedz
 • kolegaKamila(2017-06-06 21:04) Zgłoś naruszenie 11

  Groszek obok mnie prowadzi Kamil, spoko gość, czemu macie mu ograniczać jego możliwości i szanse? Nie przyjde do niego o 8 rano ale po ciasto o 14 - całkiem chetnie

  Odpowiedz
 • Oleksander(2017-06-25 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja rozumiem, że "dzień święty święcić" ale takie mamy realia jest 21 wiek i pieniądze nie rosną na drzewach.

  Odpowiedz
 • Jonasz(2017-06-22 19:05) Zgłoś naruszenie 00

  a co z ludźmi ze wsi, którzy nie mają pod nosem żadnego supermarketu tylko wiejski sklepik, który będzie zamknięty w niedzielę?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane