statystyki

Firmy inwestycyjne na celowniku KNF: Ostatni dzwonek na zgłoszenie do rejestru

autor: Joanna Pieńczykowska30.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 30.05.2017, 18:02
podatki, rachunki, dokumenty

4 czerwca 2017 r. upływa termin ich rejestracji w specjalnym rejestrze. Tymczasem spółki często nawet nie wiedzą, że taki obowiązek ich dotyczy.źródło: ShutterStock

Termin na złożenie wniosku o wpis do rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi upływa 4 czerwca. Wiele podmiotów nawet nie wie, że ma taki obowiązek.

Podmioty prowadzące działalność inwestycyjną miały cały rok, by złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do specjalnego rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) lub o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na prowadzenie działalności. Taki obowiązek nałożyła na nie ustawa z 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 615), która weszła w życie 4 czerwca ub.r. Ten wymóg to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy ZAFI do polskiego prawa.

Jak szacują eksperci, firm zobowiązanych do rejestracji mogą być setki, a niektórzy mówią wręcz o tysiącach. Tymczasem – jak dowiedzieliśmy się w KNF – do tej pory w rejestrze figuruje zaledwie jeden podmiot, a w toku jest sześć kolejnych postępowań.

– Zdecydowana większość podmiotów objętych obowiązkiem po prostu o nim nie wie – uważa Magdalena Gałan, prawnik z kancelarii Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych sp. p.

Jej zdaniem problem leży w tym, że spółki inwestycyjne mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, iż objęły je przepisy ustawy regulującej działalność rynku funduszy inwestycyjnych. A tymczasem tak jest. Bo te podmioty, które nie są funduszami inwestycyjnymi, ale „wykonują działalność w zakresie zbierania aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną” w myśl art. 54 ustawy nowelizującej są „alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi”. I to niezależnie od wielkości aktywów, którymi zarządzają!

– Ustawa definiuje zarządzających ASI dość szeroko. Wszystkie podmioty typu private equity, hedge oraz venture capital czy też pozyskujące kapitał w ramach crowdfundingu udziałowego powinny rozważyć zgłoszenie działalności do KNF – mówi Magdalena Gałan.

KNF nie będzie przymykać oczu. – Jeśli organ nadzoru dowie się o wykonywaniu działalności z naruszeniem przepisów, to będzie podejmował działania przewidziane przepisami prawa – zapowiada Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Problem dla firm jest tym większy, że status ASI nakłada na spółki liczne dodatkowe obowiązki. W tym również odpowiedniego dostosowania swojej działalności, w tym struktury, do wymogów ustawy, i to jeszcze przed rejestracją. Zmian kosztownych. Wiele firm może nie zdążyć do 4 czerwca.

Co zatem powinni robić spóźnialscy? – Podmiot powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru, co pozwoli mu na dalsze prowadzenie działalności w trakcie toczącego się postępowania rejestracyjnego w KNF – mówi Jacek Barszczewski.

A KNF czuwa. Niedawno wszczęła postępowanie przeciwko notowanej na NewConnect spółce Pixel Venture Capital, która zbierała fundusze w ramach emisji akcji w celu inwestycji w kolejne spółki. Komisja uznała, że spółka działa bez odpowiedniego zezwolenia i 24 maja zakazała jej dalszego prowadzenia oferty publicznej.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane