statystyki

Firmy inwestycyjne na celowniku KNF: Ostatni dzwonek na zgłoszenie do rejestru

autor: Joanna Pieńczykowska30.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 30.05.2017, 18:02
podatki, rachunki, dokumenty

4 czerwca 2017 r. upływa termin ich rejestracji w specjalnym rejestrze. Tymczasem spółki często nawet nie wiedzą, że taki obowiązek ich dotyczy.źródło: ShutterStock

Termin na złożenie wniosku o wpis do rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi upływa 4 czerwca. Wiele podmiotów nawet nie wie, że ma taki obowiązek.

Podmioty prowadzące działalność inwestycyjną miały cały rok, by złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do specjalnego rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) lub o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na prowadzenie działalności. Taki obowiązek nałożyła na nie ustawa z 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 615), która weszła w życie 4 czerwca ub.r. Ten wymóg to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy ZAFI do polskiego prawa.

Jak szacują eksperci, firm zobowiązanych do rejestracji mogą być setki, a niektórzy mówią wręcz o tysiącach. Tymczasem – jak dowiedzieliśmy się w KNF – do tej pory w rejestrze figuruje zaledwie jeden podmiot, a w toku jest sześć kolejnych postępowań.

– Zdecydowana większość podmiotów objętych obowiązkiem po prostu o nim nie wie – uważa Magdalena Gałan, prawnik z kancelarii Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych sp. p.

Jej zdaniem problem leży w tym, że spółki inwestycyjne mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, iż objęły je przepisy ustawy regulującej działalność rynku funduszy inwestycyjnych. A tymczasem tak jest. Bo te podmioty, które nie są funduszami inwestycyjnymi, ale „wykonują działalność w zakresie zbierania aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną” w myśl art. 54 ustawy nowelizującej są „alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi”. I to niezależnie od wielkości aktywów, którymi zarządzają!

– Ustawa definiuje zarządzających ASI dość szeroko. Wszystkie podmioty typu private equity, hedge oraz venture capital czy też pozyskujące kapitał w ramach crowdfundingu udziałowego powinny rozważyć zgłoszenie działalności do KNF – mówi Magdalena Gałan.

KNF nie będzie przymykać oczu. – Jeśli organ nadzoru dowie się o wykonywaniu działalności z naruszeniem przepisów, to będzie podejmował działania przewidziane przepisami prawa – zapowiada Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Problem dla firm jest tym większy, że status ASI nakłada na spółki liczne dodatkowe obowiązki. W tym również odpowiedniego dostosowania swojej działalności, w tym struktury, do wymogów ustawy, i to jeszcze przed rejestracją. Zmian kosztownych. Wiele firm może nie zdążyć do 4 czerwca.

Co zatem powinni robić spóźnialscy? – Podmiot powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru, co pozwoli mu na dalsze prowadzenie działalności w trakcie toczącego się postępowania rejestracyjnego w KNF – mówi Jacek Barszczewski.

A KNF czuwa. Niedawno wszczęła postępowanie przeciwko notowanej na NewConnect spółce Pixel Venture Capital, która zbierała fundusze w ramach emisji akcji w celu inwestycji w kolejne spółki. Komisja uznała, że spółka działa bez odpowiedniego zezwolenia i 24 maja zakazała jej dalszego prowadzenia oferty publicznej.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane