statystyki

Inwigilacyjne uprawnienia szefa KNF pod kontrolą

autor: Emilia Świętochowska04.05.2017, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:00
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Nie wiadomo dokładnie, jak często szef komisji sięga po dane telekomunikacyjneźródło: ShutterStock

Szef Komisji Nadzoru Finansowego ma dziś niczym nieograniczoną swobodę żądania od operatora telekomunikacyjnego wykazów połączeń, danych abonenta, informacji o jego lokalizacji, a nawet nagrań rozmów telefonicznych.

Pod presją rzecznika praw obywatelskich i Fundacji Panoptykon resort rozwoju i finansów zapowiedział właśnie, że przedstawi projekt regulacji umożliwiających kontrolowanie tego, jak przewodniczący komisji korzysta ze swoich inwigilacyjnych uprawnień.

Obecnie są one unormowane w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz.U. z 2005 r. nr 183 poz. 1537 ze zm.). Zgodnie z nią szef KNF ma prawo w celach prewencyjnych domagać się od telekomów wszelkich informacji objętych tajemnicą telekomunikacyjną na etapie sprawdzania, czy są podstawy do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa bądź wszczęcia postępowania administracyjnego dotyczącego nadużyć w obrocie instrumentami pochodnymi. Co więcej przewodniczący nadzoru finansowego może również zażądać nagranych rozmów telefonicznych od podmiotów związanych z funduszami inwestycyjnymi otwartymi (np. organu zarządzającego takim funduszem, jego depozytariusza czy agenta płatności) w ramach weryfikowania, czy mogło dojść do popełnienia przestępstwa z ich udziałem. Przepisy te nie wprowadzają wymogu uzyskania uprzedniej zgody sądu czy prokuratora na inwigilację ani nie precyzują żadnego mechanizmu kontroli pozyskanych danych po fakcie.

Nie wiadomo dokładnie, jak często szef komisji sięga po dane telekomunikacyjne. Jak twierdzi sam KNF, w ostatnich latach zdarzało się to sporadycznie (konkretnych danych nie ma, bo urząd nie prowadzi rejestru takich przypadków).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane