statystyki

Debata DGP: Polskie banki miały szansę na to, by wyjść za granicę

autor: Łukasz Wilkowicz11.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 11.05.2017, 10:10
"Realnym problemem jest to, jak pomóc ludziom, którzy tej pomocy faktycznie potrzebują, bo mieszkają w skredytowanych mieszkaniach i mogą je stracić."

"Realnym problemem jest to, jak pomóc ludziom, którzy tej pomocy faktycznie potrzebują, bo mieszkają w skredytowanych mieszkaniach i mogą je stracić."źródło: ShutterStock

Przedstawiciele laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu „Gwiazdy Bankowości” organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i PwC dyskutują na temat wyzwań stojących przed instytucjami finansowymi: kwestii kredytów frankowych, rosnącego nacisku na ochronę praw konsumenta, znaczenia technologii i repolonizacji sektora

Czy w panów opinii zbliżamy się do rozwiązania kwestii kredytów frankowych?

Cezary Stypułkowski: Wydaje mi się, że ryzyka jakiegoś radykalnego rozwiązania już nie ma. W tej sprawie chyba wszystkie argumenty zostały już użyte. Co ważne, doszło do uświadomienia czynnikom sprawczym w tej sprawie, czyli rządzącym, konsekwencji automatycznej konwersji tego portfela na złote. Zwracam uwagę, że kredyty hipoteczne to najdłuższe umowy w naszym kraju. Zdestabilizowanie myślenia, że tych umów trzeba dotrzymywać, byłoby wręcz groźne kulturowo. Dlatego tak istotne jest to, że władza uświadomiła sobie, że nie tędy droga.

Realnym problemem jest to, jak pomóc ludziom, którzy tej pomocy faktycznie potrzebują, bo mieszkają w skredytowanych mieszkaniach i mogą je stracić. Tu zgadzam się z pojawiającymi się propozycjami zwiększenia roli Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Od początku zresztą sektor bankowy był za takim rozwiązaniem.

Od razu trzeba wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy: teraz rozmawiamy o problemach związanych z umocnieniem franka, ale na horyzoncie mamy podwyżki stóp procentowych w Polsce. One sprawią, że wzrosną raty kredytów złotowych. Trzeba sobie uświadomić, że prędzej czy później pojawią się problemy z ich obsługą. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakiej skali. Chciałbym zobaczyć, jak wtedy będą się zachowywać ci, którzy dziś chcą pomagać frankowiczom.

Tomasz Misiak: Decydując się na ustawowe rozwiązania problemu kredytów frankowych, dotknęlibyśmy zagadnienia trwałości umów między bankami i klientami. Byłaby to decyzja bez precedensu. W tym momencie nie ma konsensusu społecznego co do zastosowania takich rozwiązań. Większość Polaków jest za poszukiwaniem porozumienia na linii klient – przedsiębiorca. By poprawić sytuację frankowiczów, Bank Millennium od dłuższego już czasu proponuje klientom wsparcie w postaci sześciopaku, czyli pakietu rozwiązań ułatwiających obsługę mieszkaniowych kredytów walutowych. Ponadto banki na mocy ustawy z października 2015 r. utworzyły specjalny fundusz w wysokości 600 mln zł, którego celem jest wsparcie kredytobiorców w rzeczywiście trudnej sytuacji finansowej, mających realne trudności ze spłatą rat.

Łukasz Bystrzyński: Tak naprawdę problem kredytów frankowych nie jest do końca zdefiniowany, dlatego też trudno było do tej pory o znalezienie kompromisowego rozwiązania. Dla jednych sprowadza się on do spreadów walutowych. Dla innych to zasadnicze pytanie – czy powinno się brać kredyty w innej walucie, niż otrzymuje się zarobki. Czy może wreszcie chodzi o proces sprzedaży, który nie wyglądał tak, jak powinien, i z tego powodu część klientów banków ma teraz problemy. Najważniejsze, zarówno dla banku, jak i dla klienta, jest oczywiście to, jak zarządzać długoterminowymi relacjami, by być przygotowanym na ewentualne zmiany rynkowe. Franki to jednak dobry przykład, jak ważne są podejmowane decyzje i jak nieprzewidywalne konsekwencje mogą one wywołać.

Marcin Giżycki: Mojego banku kwestia kredytów frankowych dotyczy w niewielkim stopniu. Ale i dla nas istotna jest związana z tym niestabilność otoczenia, w jakim funkcjonujemy. Pojawiało się już wiele różnych rozwiązań, różnych podpowiedzi dla klientów – często wcale nie w ich najlepszym interesie.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane