statystyki

Tomaszewski: DNB ma ofertę przewalutowania hipotek

autor: Łukasz Wilkowicz23.03.2017, 07:53; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:09
pieniądze

Czy repolonizacja sektora bankowego jest zagrożeniem dla DNB?źródło: ShutterStock

Klienci nie stracili na walucie, więc zachęcanie ich preferencyjnym kursem nie wchodzi w grę. Wybraliśmy obniżenie marży kredytowej - mówi w wywiadzie dla DGP Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska.

DNB Bank Polska kilka lat temu zmienił strategię – zrezygnował z rynku detalicznego, obsługuje wyłącznie duże firmy z kilku wybranych branż. Jakie efekty przyniosła ta zmiana?

Kilka lat temu mieliśmy 50 oddziałów i ponad tysiąc pracowników. Teraz zatrudnienie wynosi ok. 270 osób. Od 2014 r. jesteśmy rentowni. Stopa zwrotu z kapitału utrzymuje się na poziomie powyżej 4 proc. Zwracam uwagę, że ponad połowa naszego bilansu to portfel kredytów hipotecznych udzielonych we wcześniejszym okresie. W bankowości korporacyjnej, która jest naszym podstawowym biznesem, stopa zwrotu z kapitału przekracza 9 proc. Widać więc, że nowy model oparty na bankowości korporacyjnej działa.

Za to stare kredyty hipoteczne ciążą na wynikach.

Ze względu na to, że portfel kredytów hipotecznych obniża zwrot na kapitale całego banku, ciągle rozważamy różne opcje strategiczne związane z tym portfelem. Blisko 90 proc. naszych kredytów hipotecznych jest w euro, praktycznie nie mamy kredytów frankowych. Dotychczas ich sprzedaż nie była możliwa ze względu na ryzyko prawne, jakie wiąże się z hipotekami walutowymi. Teraz jednak to może się zmienić. Pojawiają się sygnały, że nie będzie ustawowego przewalutowania, a niezadowoleni klienci powinni dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Nasi klienci są zadowoleni. Kurs euro jest stabilny, stopy bazowe EURIBOR utrzymują się na ujemnym poziomie, dlatego sytuacja klientów, którzy na ogół zadłużali się w euro, jest korzystna. Potwierdza to jakość portfela – mniej niż 1 proc. to kredyty zagrożone.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane