statystyki

W bankach powiało rezerwami: Winne są przepisy o farmach wiatrowych

autor: Łukasz Wilkowicz23.03.2017, 07:53; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:16
Rezerwy na kredyty na budowę siłowni wiatrowych to niejedyny kłopot, z którym musi sobie radzić BOŚ, który ma problemy z rentownością od lat.

Rezerwy na kredyty na budowę siłowni wiatrowych to niejedyny kłopot, z którym musi sobie radzić BOŚ, który ma problemy z rentownością od lat.źródło: ShutterStock

Ubiegłoroczne zmiany w przepisach dotyczących farm wiatrowych położyły się cieniem na wynikach instytucji finansowych.

Sprawdziły się pesymistyczne oczekiwania, że uchwalona w ubiegłym roku ustawa odległościowa przysporzy kłopotów bankom, które finansowały budowę farm wiatrowych. Wczoraj państwowy Bank Ochrony Środowiska poinformował, że w ubiegłorocznych wynikach ujmie utworzenie dodatkowych niemal 100 mln zł rezerwy na tego typu kredyty. Dla części posiadaczy akcji banku mogło to być zaskoczeniem. W trakcie środowej sesji wartość rynkowa BOŚ obniżyła się o ponad 7 proc., do niespełna 800 mln zł.

– Finansowanie budowy farm było jedną z istotniejszych aktywności kredytowych banku, w szczególności w latach 2013–2015. Co istotne, znaczna koncentracja portfela kredytowego w tym sektorze szła w parze z rosnącym ryzykiem takich inwestycji i wzrostem niepewności biznesowej co do przyszłej koniunktury w branży. Na co kilkakrotnie zwracała uwagę w minionych latach agencja ratingowa Fitch. Rezerwy nie zostały jednak utworzone – wyjaśnia Stanisław Kluza, który od roku kieruje bankiem.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane