statystyki

W bankach powiało rezerwami: Winne są przepisy o farmach wiatrowych

autor: Łukasz Wilkowicz23.03.2017, 07:53; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:16
Rezerwy na kredyty na budowę siłowni wiatrowych to niejedyny kłopot, z którym musi sobie radzić BOŚ, który ma problemy z rentownością od lat.

Rezerwy na kredyty na budowę siłowni wiatrowych to niejedyny kłopot, z którym musi sobie radzić BOŚ, który ma problemy z rentownością od lat.źródło: ShutterStock

Ubiegłoroczne zmiany w przepisach dotyczących farm wiatrowych położyły się cieniem na wynikach instytucji finansowych.

Sprawdziły się pesymistyczne oczekiwania, że uchwalona w ubiegłym roku ustawa odległościowa przysporzy kłopotów bankom, które finansowały budowę farm wiatrowych. Wczoraj państwowy Bank Ochrony Środowiska poinformował, że w ubiegłorocznych wynikach ujmie utworzenie dodatkowych niemal 100 mln zł rezerwy na tego typu kredyty. Dla części posiadaczy akcji banku mogło to być zaskoczeniem. W trakcie środowej sesji wartość rynkowa BOŚ obniżyła się o ponad 7 proc., do niespełna 800 mln zł.

– Finansowanie budowy farm było jedną z istotniejszych aktywności kredytowych banku, w szczególności w latach 2013–2015. Co istotne, znaczna koncentracja portfela kredytowego w tym sektorze szła w parze z rosnącym ryzykiem takich inwestycji i wzrostem niepewności biznesowej co do przyszłej koniunktury w branży. Na co kilkakrotnie zwracała uwagę w minionych latach agencja ratingowa Fitch. Rezerwy nie zostały jednak utworzone – wyjaśnia Stanisław Kluza, który od roku kieruje bankiem.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane