statystyki

Przetargi poniżej progów unijnych: Firmy wciąż nie wiedzą czy mogą się odwoływać

autor: Sławomir Wikariak28.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:14
Gdyby orzecznictwo było jednolite, prawdopodobnie KIO zaczęłaby je uwzględniać w swoich decyzjach.

Gdyby orzecznictwo było jednolite, prawdopodobnie KIO zaczęłaby je uwzględniać w swoich decyzjach.źródło: Materiały Prasowe

Część sądów uznaje, że w przetargach poniżej tzw. progów unijnych można podważać zwycięskie oferty. Inne kwestionują to uprawnienie. UZP rozważy wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.

Jedna z największych zagadek interpretacyjnych dotyczących zamówień publicznych wciąż daleka jest od rozwiązania. Chodzi o przetargi poniżej progów unijnych. Ubiegłoroczna nowelizacja przepisów poszerzyła możliwość wnoszenia w nich odwołań.

Większość obserwatorów była przekonana, że to umożliwi podważanie poprawności zwycięskich ofert. Krajowa Izba Odwoławcza zinterpretowała jednak nowy przepis inaczej i od kilku miesięcy w podprogowych przetargach konsekwentnie odrzucała odwołania, w których konkurenci kwestionowali rozstrzygnięcia przetargów. Z kolei Urząd Zamówień Publicznych równie konsekwentnie zaskarża te decyzje do sądów okręgowych. Te zaś są już mniej konsekwentne.

Jak udało nam się ustalić, w pięciu wyrokach sędziowie przyznali rację UZP, a w dwóch KIO (dwa kolejne postępowania zostały umorzone). Choć więc jedna z koncepcji zdaje się zyskiwać przewagę, to jednak przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, na czym stoją. Problem jest niebagatelny, bo może nawet o tysiąc odwołań rocznie.

Zbyt wąsko...


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane