Reklama porównawcza sklepów ogólnospożywczych o różnej wielkości jest dopuszczalna. Ale pod warunkiem, że reklamujący wskaże, jakiego typu placówki porównuje w kampanii promocyjnej. Uznał tak wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie, w której spór toczą operatorzy sieci Carrefour oraz Intermarche.
W grudniu 2012 r. ten pierwszy rozpoczął telewizyjną kampanię zatytułowaną „Gwarancja najniższej ceny Carrefour”. W spotach porównano ceny 500 towarów sprzedawanych we własnych sklepach oraz u konkurencji.
To jednak nie spodobało się operatorowi Intermarche. Do porównania wybrano bowiem sklepy Carrefour będące hipermarketami, zaś placówki Intermarche były supermarketami. W ocenie skarżącej spółki w oczywisty sposób wypaczało to obiektywność porównania, gdyż powszechnie wiadomo, że w większych sklepach jest taniej niż w mniejszych.
Trybunał z tą argumentacją się zgodził. „W przypadku, gdy reklamodawca i konkurenci należą do sieci, z których każda posiada szereg sklepów różnej wielkości i różnego formatu, oraz gdy porównanie nie dotyczy sklepów tej samej wielkości i tego samego formatu, obiektywność porównania może zostać zakłócona, jeśli reklama nie wskazuje tej różnicy” – czytamy w uzasadnieniu. Sędziowie podkreślili przy tym, że reklama taka, jak rozpatrywana w omawianej sprawie, może wywierać wpływ na zachowania konsumentów. Wielu może bowiem odnieść wrażenie, że we wszystkich sklepach Intermarche jest drożej niż w placówkach Carrefour; a nie jedynie w tych mniejszych.
To, że zapadnie orzeczenie o takim skutku, wskazywali wczoraj na naszych łamach eksperci. Przy czym różnili się co do tego, czy rzeczywiście wskutek informowania konsumentów o szczegółach zastosowanej metodologii porównania, ich sytuacja się poprawi. Zdaniem Olgierda Rudaka, redaktora naczelnego Czasopisma „Lege Artis”, zbyt wiele informacji przekazywanych w spocie nie tylko nie rozjaśni obrazu potencjalnym klientom, ale wręcz go zaciemni. ⒸⓅ
ORZECZNICTWO
Wyrok z 8 lutego 2017 r. w sprawie Carrefour Hypermarchés SAS / ITM Alimentaire International SASU, sygn. akt C-562/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia