statystyki

Handel: Ustawa wykraczająca poza kosmetyczne zmiany

autor: Patryk Słowik06.02.2017, 07:33; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:40
Do 100 tys. zł zapłacą więc ci wytwórcy, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji zakładu produkcyjnego.

Do 100 tys. zł zapłacą więc ci wytwórcy, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji zakładu produkcyjnego.źródło: ShutterStock

Wytwórcy kosmetyków będą musieli informować inspekcję sanitarną, że chcą rozpocząć produkcję. Po to, by organy kontrolne mogły w prosty sposób monitorować przestrzeganie obowiązujących regulacji. A mając dostęp do wykazu, bez trudu będzie można zaplanować kontrole.

To kluczowa propozycja projektu nowej ustawy o produktach kosmetycznych, który został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Chce ono dostosować polskie przepisy do unijnego rozporządzenia nr 1223/2009. Dostrzeżono również konieczność wprowadzenia bardziej restrykcyjnych reguł, by zapewnić wyższy poziom ochrony konsumentów. Trzeba bowiem pamiętać – co podkreśla resort kierowany przez Konstantego Radziwiłła – że produkt kosmetyczny wadliwie wytworzony bądź źle przechowywany może nawet zagrażać ludzkiemu życiu.

Dlatego urzędnicy proponują zastąpienie niesprawdzających się obecnie przepisów karnych (znajdują się one w ustawie o kosmetykach, która ma być uchylona wraz z wejściem w życie nowego aktu prawnego; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 475) administracyjnymi karami pieniężnymi. Chodzi o to, aby na wymierzenie sprawiedliwości nie trzeba było czekać przez wiele lat.

Do 100 tys. zł zapłacą więc ci wytwórcy, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji zakładu produkcyjnego. Taka sankcja będzie groziła również tym, którzy wprowadzą do obrotu produkt niespełniający wymogów oceny bezpieczeństwa lub źle oznakowany. Dotkliwe konsekwencje spotkają również przedsiębiorców, którzy wprowadzą do obrotu produkt kosmetyczny po upływie terminu ważności. Zapłacą oni do 50 tys. zł za naruszenie.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane