PGNiG współpracuje z największym polskim bankiem, dzięki czemu mają zyskać klienci. Przykładów takiej kooperacji jest więcej.
Na zacieśnieniu relacji między PKO BP a PGNiG ma zyskać nawet 7,5 mln klientów dostawcy gazu. Płacąc rachunki za gaz lub energię elektryczną w placówkach banku lub agencjach PKO BP, których łącznie jest ok. 2 tys., nie będą obciążani prowizją. To efekt podpisania trzyletniej umowy na obsługę bankową gazowej spółki. PKO będzie realizować wszystkie płatności kierowane do PGNiG Odbiór Detaliczny.
– Z tej współpracy na początku skorzystają nasi klienci indywidualni, dla których zwiększa się sieć punktów przyjmujących opłaty za prąd i gaz dostarczanych przez naszą spółkę – zaznaczył Tadeusz Kuczoborski, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Reklama
Dotychczas rachunki PGNiG były obsługiwane w zależności od regionu kraju przez trzy różne banki: Bank Handlowy, Pekao i Societe Generale. Wybór jednej instytucji do obsługi pomoże gazowej spółce zredukować koszty. Strony nie chcą jednak ujawnić, ile PGNiG będzie płacić bankowi ani ile gazowa spółka może zaoszczędzić na konsolidacji prowadzenia bankowych rachunków. – PKO BP zaproponowało nam najlepszą ofertę i najbardziej elastyczne warunki współpracy – podkreślał Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Reklama
W ocenie Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP, umowa to krok intensyfikujący współpracę spółek Skarbu Państwa. Wpisuje się to w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni temu PGNiG, PGE, Enea i Energa przejęły kontrolę nad giełdową spółką Polimex-Mostostal. Uczestniczy ona w konsorcjach wykonawczych największych inwestycji energetycznych, których łączny budżet wynosi ok. 30 mld zł.
Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne (Enea, Energa, PGE, PGNiG Termika) połączyły siły, by przejąć od francuskiej spółki EDF aktywa w Polsce. Chodzi o Elektrownię w Rybniku i duże ciepłownie miejskie m.in. w Krakowie, Gdyni, Toruniu czy Zielonej Górze. To wpisuje się w plan repolonizacji energetyki – EDF posiada 10-proc. udział w naszym rynku energii elektrycznej i ok. 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego. Enea chce przejąć elektrownię w Połańcu należącą do francuskiego koncernu Engie. Podpisano już nawet warunkową umowę kupna.
Pod skrzydłami funduszu Mars należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma być przeprowadzona konsolidacja stoczni. W zeszłym tygodniu FI Mars za 100 mln zł odkupił stocznię w Szczecinie. Wojskowi nie pierwszy raz biorą sprawy w swoje ręce. W maju ubiegłego roku należąca w całości do Skarbu Państwa odzieżowa spółka Coratex została połączona z Wojskowym Przedsiębiorstwem Handlowym.
Zacieśnianie związków pomiędzy spółkami kontrolowanymi przez państwo widać także w górnictwie. Państwowy PKO BP brał aktywny udział w rozmowach w sprawie pomocy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Gdy ING Bank Śląski zażądał natychmiastowego wykupu obligacji przez JSW, PKO BP odkupił od ING papiery JSW, a dzięki porozumieniu spłata długu spółki węglowej została odroczona.
Siły łączą także spółki z sektora transportu. W połowie stycznia porozumienie o współpracy podpisały Przewozy Regionalne (od ubiegłego roku pod marką PolRegio) i PKS-y. Jej efektem ma być zintegrowana usługa transportowa. W pierwszej fazie informacje o rozkładach jazdy na wybranych trasach zostaną połączone. Kolejny krok to stworzenie jednej platformy do sprzedaży biletów. Docelowo kupno na niej jednego wspólnego biletu ma być tańsze niż zakup dwóch oddzielnych. Spółki będą też ściśle współpracować przy organizacji komunikacji zastępczej w razie remontów linii kolejowych.