statystyki

Borys: Kupno Pekao to dobry biznes

autor: Łukasz Wilkowicz20.12.2016, 07:57; Aktualizacja: 20.12.2016, 08:38
Paweł Borys

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwojuźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- Grupa PFR to znacznie szersza koncepcja niż to, co kilka lat temu miały realizować Polskie Inwestycje Rozwojowe. Chodzi o to, by angażować się w finansowanie tam, gdzie na rynku są luki - uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z PZU kupują prawie 33 proc. akcji Banku Pekao od UniCredit. Ilu członków rady nadzorczej Banku Pekao będzie miał PFR?

Zawarliśmy z PZU umowę akcjonariuszy. Zgodnie z nią na walnych zgromadzeniach będziemy głosować wspólnie. Dotyczy to również wyboru członków rady nadzorczej Pekao. Można więc zakładać, że to będzie nasza wspólna decyzja, choć oczywiście każda ze stron będzie mogła zaproponować własnych kandydatów. Pamiętajmy, że proporcje w transakcji odkupu akcji Pekao od UniCredit są takie, że 60 proc. przypada na PZU. Na nas – 40 proc.

W jaki sposób zapewnicie, że management będzie wybierany na zasadach kompetencji, a nie według znajomości politycznych?

Jestem przekonany, że PFR udowadnia, że stosuje w tym zakresie wysokie standardy. Członkowie zarządów instytucji z grupy PFR to są osoby profesjonalne, z dużym doświadczeniem biznesowym. Tak jest w PFR, BGK, PARP oraz innych podmiotach.

W ARP? Prezesem jest tam Marcin Chludziński, wcześniej szef Fundacji Republikańskiej.

Zarząd ARP był powołany przed przejęciem nadzoru przez Ministerstwo Rozwoju i wejściem do grupy PFR. Właśnie powołaliśmy tam trzeciego członka zarządu, z dużym doświadczeniem menedżerskim. Natomiast Marcin Chludziński jest jak najbardziej kompetentnym prezesem, a fakt zaangażowania przez jakiś okres w działalność społeczną to dodatkowe doświadczenie.

Wróćmy do Pekao.

Mam przekonanie, że w całej grupie PFR budujemy profesjonalny zespół. To będzie dotyczyło również Banku Pekao. Podkreślam też, że statut Pekao przewiduje, że co najmniej połowa członków rady nadzorczej powinna spełniać kryterium niezależności. Te osoby nie będą mogły mieć bezpośrednich powiązań z PZU czy PFR. Ponadto my będziemy mieć poniżej 33 proc. akcji Pekao. Znaczącą rolę będą więc odgrywać inwestorzy finansowi. Żeby oni zaakceptowali kandydatów do rady, kandydaci będą musieli być kompetentni i wiarygodni. Mam nadzieję, że ład korporacyjny w Pekao będzie oceniany wysoko.

Ile PFR chce zarobić na Pekao?


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane