statystyki

Warszawa magnesem dla start-upów

autor: Sylwia Czubkowska29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:20
Nasz plus: bardzo dobrzy i wciąż nie- drodzy specjaliści branży IT.

Nasz plus: bardzo dobrzy i wciąż nie- drodzy specjaliści branży IT.źródło: ShutterStock

Mamy szansę przejąć od Londynu uciekające stamtąd młode firmy branży cyfrowej. Na to liczą nasi inwestorzy i będą do tego namawiać resort rozwoju.

 „Start in Poland” – tak brzmi hasło planu premiera Morawieckiego. Po wynikach referendum w sprawie Brexitu warto by je rozszerzyć na „Start and stay in Poland” – uważa Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland. I dodaje, że mamy wyjątkowy moment, by zagrać trochę va banque i zawalczyć choć o kawałek rynku, który do tej pory w ogromnej części należał do Londynu.

Rzeczywiście, wiele z młodych firm, które tam powstały lub zdobyły finansowanie, z sukcesami ruszało na podbój światowych rynków. Ranking organizacji Nesta, przygotowany w ramach Europejskiego Forum Cyfrowego, oceniający europejskie miasta pod kątem możliwości założenia i prowadzenia własnego biznesu w branży cyfrowej, jednoznacznie pierwsze miejsce w tej dziedzinie przyznał właśnie stolicy Anglii.

Tyle że Londyn tak dobrej opinii dorobił się stosunkowo niedawno. W ciągu kilku lat tamtejszy ekosystem przeszedł niesamowitą przemianę dzięki współpracy sektora publicznego, prywatnego i szkolnictwa wyższego. Kluczową rolę w jego kształtowaniu odegrały działania władz – tak państwa, jak i miasta. W 2013 r. premier Cameron przeznaczył 50 mln funtów na inwestycje w infrastrukturę w obrębie specjalnie utworzonego klastra Tech City we wschodnim Londynie, w tym utworzenie przestrzeni coworkingowych, sal wykładowych i warsztatów dla start-upów.

Władze Wielkiej Brytanii stworzyły również tzw. wizę startupową, czyli pozwolenie na pracę dla osób spoza Unii Europejskiej, skierowane do założycieli takich firm, którzy chcą je rozwinąć na Wyspach. Co więcej, wprowadzono też specjalną politykę państwa względem aniołów biznesu i inwestorów opartą na licznych ulgach podatkowych. Na te mogą liczyć także start-upy, które zadebiutowały w wyniku wykupu przez większych rynkowych graczy.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane