statystyki

Regres dla ubezpieczycieli, progres dla właścicieli

autor: Patryk Słowik28.06.2016, 09:24; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:15
prawo

Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska korzystnego dla ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Wzajemne rozliczenia między zakładami ubezpieczeń będą prostsze. To zaś z kolei oznacza, że poprawi się sytuacja ubezpieczonych, bo szybciej otrzymają pieniądze. Skorzystać mogą m.in. przedsiębiorcy wykorzystujący do swojej działalności firmowe auta. Takie powinny być skutki niedawnej uchwały Sądu Najwyższego.

Sędziowie mieli do rozstrzygnięcia jedno z najbardziej palących zagadnień w ostatnich latach w prawie ubezpieczeniowym. Chodziło bowiem o to, jak powinny wyglądać rozliczenia finansowe w przypadku, gdy dany pojazd mechaniczny jest podwójnie ubezpieczony. Takie sytuacje są możliwe w szczególności wtedy, gdy zmienia się właściciel auta. Poprzednie ubezpieczenie OC jeszcze nie wygasło, zaś nowe – już zostało wykupione.

Wyobraźmy sobie, że w takiej sytuacji dochodzi do wypadku. Przedsiębiorca może się wówczas zgłosić z roszczeniem do obu zakładów ubezpieczeń. Tyle że do niedawna żaden z nich nie kwapił się do wypłacenia pieniędzy. Powód? Żaden z przepisów prawa nie stanowi literalnie, że ubezpieczyciel, który wypłaci środki, może się zwrócić z regresem do drugiego zakładu. Tym samym w praktyce występowała patologiczna sytuacja, w której ten, który płacił pierwszy, pokrywał sto procent szkody, zaś ten, który się nie złamał – nie płacił wcale.

Jednak zdaniem wielu sądów takie podejście było niedopuszczalne. W związku z tym dwa z nich zwróciły się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym. Ich zdaniem roszczenie regresowe powinno być dopuszczalne.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mfind(2016-06-28 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda majątkowa jest inna od szkody osobowej, ponieważ ma określoną, odgórną wartość i jak już jest ustalona, to powinna być solidarna odpowiedzialność obydwu TU. Inna sprawa, kiedy klient ma ubezpieczenie NNW w kilku różnych zakładach i przy jednym zdarzeniu może ubiegać się o wypłatę świadczenia ze wszystkich umów, które zawarł. Pozdrawiam Maciek porównywarka OC i AC

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane