statystyki

Jedna szkoda, podwójne ubezpieczenie: Potrzebna uchwała

autor: Patryk Słowik22.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 22.03.2016, 10:22
pieniądze, wynagrodzenia

Do rozbieżności dotyczącej tego, czy istnieje podstawa prawna dla roszczeń regresowych między ubezpieczycielami, dochodzi nawet wśród sędziów jednego wydziałuźródło: ShutterStock

Posiadacz auta ma wykupione OC w dwóch zakładach ubezpieczeniowych. Dochodzi do wypadku. Pieniądze wypłaca jeden z przedsiębiorców. I tu pojawia się wątpliwość: czy temu, który zapłacił, przysługuje roszczenie regresowe wobec drugiego ubezpieczyciela?

Na to pytanie – jedno z najistotniejszych w ostatnim czasie dla branży ubezpieczeniowej – odpowie niebawem Sąd Najwyższy.

Artykuł 828 par. 1 kodeksu cywilnego stanowi, że co do zasady z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. I właśnie z tego przepisu część sądów wywodzi prawo do regresu przysługującego jednemu ubezpieczycielowi wobec drugiego. Inne z kolei twierdzą, że takie odczytanie normy jest zupełnie nieuprawnione.

Jeden z sądów okręgowych stwierdził, że najwyższy czas, aby wątpliwości zostały rozwiane. I skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane