statystyki

Jedna szkoda, podwójne ubezpieczenie: Potrzebna uchwała

autor: Patryk Słowik22.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 22.03.2016, 10:22
pieniądze, wynagrodzenia

Do rozbieżności dotyczącej tego, czy istnieje podstawa prawna dla roszczeń regresowych między ubezpieczycielami, dochodzi nawet wśród sędziów jednego wydziałuźródło: ShutterStock

Posiadacz auta ma wykupione OC w dwóch zakładach ubezpieczeniowych. Dochodzi do wypadku. Pieniądze wypłaca jeden z przedsiębiorców. I tu pojawia się wątpliwość: czy temu, który zapłacił, przysługuje roszczenie regresowe wobec drugiego ubezpieczyciela?

Na to pytanie – jedno z najistotniejszych w ostatnim czasie dla branży ubezpieczeniowej – odpowie niebawem Sąd Najwyższy.

Artykuł 828 par. 1 kodeksu cywilnego stanowi, że co do zasady z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. I właśnie z tego przepisu część sądów wywodzi prawo do regresu przysługującego jednemu ubezpieczycielowi wobec drugiego. Inne z kolei twierdzą, że takie odczytanie normy jest zupełnie nieuprawnione.

Jeden z sądów okręgowych stwierdził, że najwyższy czas, aby wątpliwości zostały rozwiane. I skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane