statystyki

Wojna o prowizje pośredników ubezpieczeniowych

autor: Jakub Styczyński31.01.2017, 09:43; Aktualizacja: 31.01.2017, 11:00
paragraf prawo

Inny pomysł ma Komisja Nadzoru Finansowego. Proponuje, by pozostawić możliwość uzyskiwania prowizji przez pośrednika z tytułu zawarcia lub obsługi umowy od firmy ubezpieczeniowejźródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń będzie zmieniany. A wszystko za sprawą licznych i ważnych uwag zgłoszonych do niego w trakcie konsultacji.

Projekt, jak pisaliśmy w połowie grudnia, ma wdrożyć uregulowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Dz.Urz. UE L 26, s. 19), a także art. 91 dyrektywy z 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE oraz dyrektywę 2001/61/UE (Dz.Urz. UE L 173, s. 349). Chodzi o uzyskanie większej transparentności na rynku poprzez zobowiązanie każdego dystrybutora (a więc: agenta i brokera ubezpieczeniowego, porównywarkę cen polis, sklepy RTV i AGD sprzedające polisy ubezpieczeniowe na swój asortyment, dilerów samochodów czy biura podróży) do ujawnienia charakteru swojego wynagrodzenia. Czyli tego, czy za swoje pośrednictwo uzyskują np. honorarium płacone przez klienta, czy też pobierają prowizję ze składki ubezpieczeniowej, ewentualnie pobierają inny rodzaj wynagrodzenia.

Zdaniem części uczestniczących w konsultacjach nad projektem urzędów i ekspertów to rozwiązanie nie jest wystarczające dla zapewnienia konsumentom rzetelnych polis. Instytucje państwowe przedstawiły swoje własne możliwe rozwiązania tej kwestii. Prezentujemy najważniejsze z nich.

ROZWIĄZANIE 1: ZAKAZ PROWIZJI

W stanowisku przesłanym do resortu finansów w ramach konsultacji publicznych Dorota Karczewska, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), proponuje wprowadzenie zakazu wypłaty prowizji pośrednikowi ubezpieczeniowemu – podobnie jak przyjęto to w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym (pisaliśmy o tym w tygodniku Firma i Prawo z 3 stycznia 2017 r., nr 2). Zdaniem wiceprezes UOKiK mogłoby to doprowadzić do wyeliminowania misselingu. – Wydaje się, że wprowadzenie zakazu prowizji przyczyniłoby się także do spójności systemowej rozwiązań przyjętych w obu obszarach – uzasadnia Dorota Karczewska.

Według UOKiK sama informacja o charakterze wynagrodzenia jest bezużyteczna dla większości klientów, gdyż tak naprawdę nie daje im pewności, czy pośrednik nie wskazuje mu określonej polisy tylko dlatego, że sam dobrze na niej zarabia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane