statystyki

Poczta Polska pokonana: PGP wygrała przetarg na obsługę przesyłek dla sądów i prokuratur

autor: Tomasz Jurczak06.11.2013, 09:26; Aktualizacja: 06.11.2013, 11:29
list, dłonie, poczta

Wyrok KIO z dnia 7 października 2013 roku nakazujący skreślenie postanowień de facto wykluczających jakąkolwiek konkurencję stworzył PGP szansę na stanięcie w szranki z Pocztą Polską, i otworzył drogę dla innych graczy na rynku.źródło: ShutterStock

Polska Grupa Pocztowa – niezależny operator pocztowy - złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu organizowanym przez Centrum Zakupów Instytucja Gospodarki Budżetowej na obsługę korespondencji sądów powszechnych oraz prokuratur. PGP złożyła ofertę niższą o ponad 84 mln zł od Poczty Polskiej.

Reklama


Reklama


Już 8 listopada wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która niesie ze sobą istotną zmianę w zakresie doręczania korespondencji w postępowaniach karnych. Zgodnie z tą nowelizacją termin nadania przesyłki w postępowaniu karnym zostaje zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostanie nadane „w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej”. Zmiana ta oznacza rzeczywiste uwolnienie rynku pocztowego w tym obszarze – dotychczas sąd był związany terminem nadania przesyłki tylko wówczas, gdy nadawca wysłał list u operatora wyznaczonego, czyli na Poczcie Polskiej. Obecnie będzie można nadać z zachowaniem wymaganego przez prawo terminu list u dowolnego operatora prywatnego, również za granicą.

Samo zwycięstwo w przetargu PGP jest natomiast pokłosiem wyroku KIO sprzed miesiąca. W wydanym 7 października 2013 r. orzeczeniu KIO podkreśla, że instytucje publiczne, w tym sądy, prokuratury, nie mają żadnego uzasadnionego interesu w tym, by domagać się wystawienia dowodu nadania przesyłek poleconych z mocą urzędową i w ten sposób z potencjalnych oferentów wykluczać alternatywnych operatorów pocztowych. To samo dotyczy zresztą innych instytucji, np. urzędów miast czy gmin.

– Złożenie najkorzystniejszej oferty w tak dużym i istotnym na rynku zamówień publicznych przetargu przez prywatnego operatora pocztowego to ważny znak, pokazujący kierunek dla dalszej liberalizacji sektora przesyłek adresowych w Polsce oraz rozwoju konkurencji na rynku usług pocztowych. Podchodzimy jednak do tego kontraktu tak, jak do wszystkich innych – czyli bardzo poważnie – mówi Leszek Żebrowski, prezes PGP i członek zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych (OZPNOP).

Wyrok KIO z dnia 7 października 2013 roku nakazujący skreślenie postanowień de facto wykluczających jakąkolwiek konkurencję stworzył PGP szansę na stanięcie w szranki z Pocztą Polską, i otworzył drogę dla innych graczy na rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • UP Wrocław(2013-11-08 00:26) Odpowiedz 00

    Daję PGP 3 miesiące na rezygnację jak do tego w ogóle dojdzie :]

  • do 4:(2013-11-06 18:24) Odpowiedz 00

    czyżbyś był rzecznikiem prasowym Poczty Polskiej (po godzinach pracy)?

  • cba(2014-01-14 19:48) Odpowiedz 00

    ja bym sprawdzil co ma wspólnego były minister sprawiedliwości GOwIN z PGP. szykuje się niezle bagno

  • m(2013-11-24 17:37) Odpowiedz 00

    tak, przegrała.

  • o(2013-11-24 14:28) Odpowiedz 00

    to poczta przegrała czy nie kto to pisze

  • m(2013-11-23 11:56) Odpowiedz 00

    Do UP Wrocław. A u Was przetarg na korespondencję z urzędu miejskiego na 2013 rok wygrał inpost, prawda? I nadal wykonawcą jest inpost czy zrezygnował po 3 miesiącach?

  • Nestor(2013-11-07 20:32) Odpowiedz 00

    Likwidacja państwa polskiego i jego instytucji trwa!

  • wojtek(2013-11-06 22:46) Odpowiedz 00

    bardzo dobra wiadomośc: uwłaszczeni ,ze sólki S.A. na majatku Polaków pujda wreszcie w diably,gdzie ich miejsce. tak jak telewizornia.

  • do ,,mały"(2013-11-06 20:32) Odpowiedz 00

    To sobie zacznij wyobrażać. Gość z Inpostu to przejmie, bo jest po prostu ,,tańszy" od ciebie.Najtańsi wygrywają-nawet jak są gorsi.Liczy się kryterium-cena 100%. A ty przygotuj się na wizytę w pośredniaku.

  • mały(2013-11-06 20:07) Odpowiedz 00

    ha ha ha codziennie dostarczam ok. 2500 listów sądowych do różnych firm i nie wyobrażam sobie gościa z in postu jak po mnie to przejmie.

  • Gość(2013-11-06 18:54) Odpowiedz 00

    Będzie można odebrać w placówce Poczty Polskiej?

  • miro(2013-11-06 17:29) Odpowiedz 00

    czy te debile wiedza co robią-? w wawie pisma z urzedow ida przez in post-tragedia-maja 1 oddzial pocztowy na cale miasto !!! trzeba do nich dzwonic,umawiac sie na prezesylke-kiedys przez 4 dni telefon ich nie działal ! tu bedzie tak samo !!!

  • Skóra(2013-11-09 08:57) Odpowiedz 00

    Przecież te głąby z Inpostu i tym podobnych mylą nawet ulice,nie mówiąc o numerach.Rok czasu i sądy wrócą na kolanach do poczty.

  • jank(2013-11-06 16:59) Odpowiedz 00

    Wreszcie zostanie złamany zakonserwowany przez komunę monopol PP. A konkurencyjność firm tylko może obniżyć cenę usług dla klienta i poprawić ich jakość. Brawo

  • Zorientowany(2013-11-17 23:29) Odpowiedz 00

    Man nadzieję że nie wygra ta firma! To będzie kolejny wyzysk pracowników bez umów ,urlopów i ubezpieczeń, tyranie po 12 godzin za grosze .

  • Hirek(2013-11-07 12:17) Odpowiedz 00

    Ale będzie bu4del. Cóż, najważniejsze to, żeby były zmiany. Wtedy można mówić, że chciało się dobrze, tylko nie wyszło.

  • a(2013-11-06 15:17) Odpowiedz 00

    Tytuł jest mylący, że "PGP wygrała przetarg na obsługę przesyłek dla sądów i prokuratur". Do wygrania to jeszcze droga daleka. Póki co PGP złożyła najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny, a rozstrzygnięcia przetargu jeszcze nie było. Teraz dopiero oferty muszą być szczegółowo sprawdzone, a po ogłoszeniu wyniku mogą być odwołania. Jeszcze trochę to potrwa.

  • cd(2013-11-06 15:19) Odpowiedz 00

    No to teraz będzie pełny burdel Sądy nawet nie będą usiłować wysyłania listów dostaną od razu potwierdzenie adresat dostanie odrazu wyrok.

  • fly(2013-11-07 03:36) Odpowiedz 00

    A kto dostarczy przesyłki na wsi i w małym miasteczku. 30 km. po odbiór? Jeżeli w dużym Wrocławiu trudno jest znaleźć punkt odbioru.

  • listonosz(2013-11-11 20:13) Odpowiedz 00

    jeśli w zarządzie poczty siedzą sami...to nic dziwnego że przegrali przetarg każą nam zakładać konta... może jeszcze naprawa butów albo taetownie