CETA weszła w życie. Będzie szansą czy problemem dla małych firm?

autor: Lidia Raś21.09.2017, 07:00; Aktualizacja: 21.09.2017, 18:23
KANADA CETA

Kanada CETAźródło: ShutterStock

21 września weszła w życie kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między UE a Kanadą. Oznacza to zniesienie prawie 98 proc. ceł, większości barier pozataryfowych i liberalizację handlu usługami między UE i Kanadą. Negocjacje CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) trwały od 2009 do 2014 roku. Podczas prawnej weryfikacji tekstu zmieniono zapisy umowy dotyczące rozstrzygania sporów inwestor – państwo (Investment Court System – ICS) i do czasu wypracowania ich ostatecznej wersji, obowiązywać będzie tylko handlowa część umowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • Marek112(2017-10-01 10:52) Zgłoś naruszenie 30

    https://www.youtube.com/watch?v=4PeUFto2OP0

    Odpowiedz
  • ANTYMARZYCIEL(2017-09-27 16:36) Zgłoś naruszenie 40

    CO MI PO CETA???JAK KTOŚ PROWADZI W NASZYM BOLSZEWICKO-ZŁODZIEJSKO-KATOLSKIM KRAJU BIZNES, TO JEST TAK OKRADANY I OSZUKIWANY PRZEZ "KOCHANYCH" RODAKÓW, ŻE NIE MA CZASU NA MARZENIA W STYLU:CO MI DA CETA!!!??ZAPYTAŁ BYM RACZEJ:KIEDY MY POLACY, TZW. KATOLICY, ZACZNIEMY SIĘ SZANOWAĆ I TRAKTOWAĆ FAIR??

    Odpowiedz
  • ANTYMARZYCIEL(2017-09-27 16:36) Zgłoś naruszenie 10

    CO MI PO CETA???JAK KTOŚ PROWADZI W NASZYM BOLSZEWICKO-ZŁODZIEJSKO-KATOLSKIM KRAJU BIZNES, TO JEST TAK OKRADANY I OSZUKIWANY PRZEZ "KOCHANYCH" RODAKÓW, ŻE NIE MA CZASU NA MARZENIA W STYLU:CO MI DA CETA!!!??ZAPYTAŁ BYM RACZEJ:KIEDY MY POLACY, TZW. KATOLICY, ZACZNIEMY SIĘ SZANOWAĆ I TRAKTOWAĆ FAIR??

    Odpowiedz
  • ANTYMARZYCIEL(2017-09-27 16:36) Zgłoś naruszenie 20

    CO MI PO CETA???JAK KTOŚ PROWADZI W NASZYM BOLSZEWICKO-ZŁODZIEJSKO-KATOLSKIM KRAJU BIZNES, TO JEST TAK OKRADANY I OSZUKIWANY PRZEZ "KOCHANYCH" RODAKÓW, ŻE NIE MA CZASU NA MARZENIA W STYLU:CO MI DA CETA!!!??ZAPYTAŁ BYM RACZEJ:KIEDY MY POLACY, TZW. KATOLICY, ZACZNIEMY SIĘ SZANOWAĆ I TRAKTOWAĆ FAIR??

    Odpowiedz
  • Tomek(2017-09-22 20:11) Zgłoś naruszenie 400

    GMO dzięki czy Kaczypisie. Ciekawe za co nas sprzedali.

    Odpowiedz
  • Marek112(2017-09-22 01:00) Zgłoś naruszenie 641

    Polska jak prostytutka rozkłada nogi to dla Ruskich ,to dla UE teraz korporacji .PIS to pachołki NWO.

    Odpowiedz
  • xxx(2017-09-21 10:17) Zgłoś naruszenie 541

    PiS tę umowę podpisało. Będziemy się truć GMO

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Matrix (2017-09-21 10:15) Zgłoś naruszenie 381

    Kazda amerykańska firma moze teraz otworzyć filię w Kanadzie i moze bez przeszkód konkurować na rynku Unii a drugą stronę to nie działa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Robi(2017-09-21 09:56) Zgłoś naruszenie 501

    Gdzie byli Europejczycy, że dopuścili do tego nikczemnego czyny, gdzie byli pytam ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 1234(2017-09-21 09:52) Zgłoś naruszenie 461

    lol małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały szanse startować w przetargach w Kanadzie lol już widzę jak mój szwagier leci ze swoimi pracownikami montować wiatraki w Ontario....Skończy się jak z NAFTĄ - tylko korporacje skorzystają i wzbogacą się - i oczywiście można się spodziewać, że mniej rozwinięta Polska podobnie jak Meksyk ucierpi najbardziej .....ponadto już na samym starcie producenci z UE z powodu wyśrubowanych norm produkcyjnych przegrywają konkurencję z Kanadą gdzie normy produkcji to wolna Amerykanka

    Odpowiedz
  • Wolfram(2017-09-21 08:44) Zgłoś naruszenie 350

    Co to za interes? Kanadyjski rynek liczy mniej potencjalnych odbiorców niż cała Polska ma mieszkańców. To otwarcie rynku dla firm mających siedziby i zakłady w Kanadzie a poza tym nic z Kanadą nie mających wspólnego.

    Odpowiedz
  • Opolanin(2017-09-21 08:43) Zgłoś naruszenie 793

    Będziemy wsuwać GMO aż miło i nikt się tego nie dowie bo Kanada nie ma takich oznaczeń

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rolnik(2017-09-21 08:20) Zgłoś naruszenie 1114

    Polskie rolnictwo do likwidacji?????Nie wytrzyma konkurencji.

    Odpowiedz