MIROSŁAW KRASNOWSKI

prezes Polskiej Izby Systemów Alarmowych


- Polski rynek instalacji security, czyli systemów alarmowych, telewizyjnych, przeciwpożarowych, kontroli dostępu, opiera się głównie na firmach 1-3-osobowych oraz średniej wielkości liczących 4-10 osób. Jest sporo miejsca dla firm, które wykonują instalacje profesjonalnie i rzetelnie. Małe firmy działają głównie w niewielkich obiektach, np. mieszkania, sklepy, domy, rezydencje, małe firmy itp. Wykonują one także systemy niezbędne do funkcjonowania budynku: domofon, instalacja telefoniczna i sieć komputerowa, anteny, sterowanie bramami, roletami itp. Przewagą małych firm jest głównie to, że wykonają instalacje za rozsądne pieniądze, ze względu na niższe koszty. Klienci cenią sobie możliwość wykonania kompleksowych instalacji w budynku przez podpisanie umowy tylko z jedną firmą.

Jakie są perspektywy rozwoju tego rynku? W jakie segmenty warto wchodzić, rozpoczynając działalność?

- Jeszcze 10 lat temu instalacja systemu alarmowego należała w nowo budowanym domku jednorodzinnym do rzadkości i była uważana za luksus. W tej chwili jest to instalacja standardowa nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także coraz częściej w mieszkaniach. Pamiętajmy też, że ogromna liczba systemów po pewnym czasie będzie podlegała modernizacji lub wymianie. Przyjmuje się, że czas życia systemu alarmowego to 10 lat. Duży, niezagospodarowany obszar to konserwacje i przeglądy zainstalowanych systemów. Z roku na rok bardzo dynamicznie wchodzą pod strzechy instalacje zarezerwowane do tej pory dla obiektów typu banki. Myślę o kamerach, które ze względu na ciągły spadek cen stały się dostępne praktycznie dla każdego.

O jakie pieniądze trwa rywalizacja?

- Rynek instalacji bezpieczeństwa ocenia się w Polsce na 1 mld zł, z czego przynajmniej połowa należy do segmentu instalacji, w których specjalizują się firmy małej i średniej wielkości. O tym, jak szybko się ten rynek rozwija i jak duże jest zapotrzebowanie na wiedzę w tej dziedzinie, niech świadczy fakt, że ośrodek szkolenia funkcjonujący przy naszej Izbie ma co roku komplet na kursach szkoleniowych. Od powstania w 2001 roku przeszkoliliśmy ponad 1500 instalatorów systemów zabezpieczeń elektronicznych.