Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miliard euro na unowocześnienie internetu: MAC walczy z białymi obszarami NGA

MAC ogłasza konsultacje społeczne obszarów białych NGA i czeka na plany inwestycyjne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje w sprawie tzw. białych obszarów NGA. Do 15 maja resort ustali gdzie na cyfrowej mapie Polski są miejsca, w których konieczne są interwencje. Na te MAC planuje przeznaczyć niebanalną kwotę ponad 1 miliarda euro z I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju szerokopasmowych sieci NGA. Ministerstwo czeka także na trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych. - Wsparcie publiczne może być udzielone tylko na białych obszarach NGA – czyli takich, gdzie nie ma i najprawdopodobniej w ciągu trzech lat nie powstanie infrastruktura NGA na zasadach rynkowych - zastrzega MAC. Czym są białe obszary? Jak czytamy w dokumentach programu, chodzi o punkty adresowe w których, na podstawie danych z inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej za rok 2013 (prowadzonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) nie występuje infrastruktura umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.W otwartych konsultacjach mogą wziąc osoby fizyczne (obywatele) i osoby prawne (m. in. przedsiębiorstwa).
MAC ogłasza konsultacje społeczne obszarów białych NGA i czeka na plany inwestycyjne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje w sprawie tzw. białych obszarów NGA. Do 15 maja resort ustali gdzie na cyfrowej mapie Polski są miejsca, w których konieczne są interwencje. Na te MAC planuje przeznaczyć niebanalną kwotę ponad 1 miliarda euro z I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju szerokopasmowych sieci NGA. Ministerstwo czeka także na trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych. - Wsparcie publiczne może być udzielone tylko na białych obszarach NGA – czyli takich, gdzie nie ma i najprawdopodobniej w ciągu trzech lat nie powstanie infrastruktura NGA na zasadach rynkowych - zastrzega MAC. Czym są białe obszary? Jak czytamy w dokumentach programu, chodzi o punkty adresowe w których, na podstawie danych z inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej za rok 2013 (prowadzonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) nie występuje infrastruktura umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.W otwartych konsultacjach mogą wziąc osoby fizyczne (obywatele) i osoby prawne (m. in. przedsiębiorstwa). / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Tomek
    2015-03-18 21:54:21
    MAiCK sam sobie zaprzecza. Z jednej strony stara się walczyć z białymi plamami a z drugiej strony wprowadza kolejne utrudnienia dla inwestorów poprzez kolejne nowelizacje ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne(ostatnia aktualizacja z 12 lipca 2014 roku), która zatrzymała większość inwestycji budowlanych w Polsce. Kolejną nowelizację szykują senatorowie.
    0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej