Ile miejsc w Polsce ma przestarzałe łącza? Tego dowiemy się do 15 maja. Wtedy końca dobiegną zorganizowane przez MAC konsultacje ws. białych obszarów NGA. Do tego czasu resort czeka także na plany inwestycyjne. Stawka jest wysoka - na inwestycje ministerstwo przeznaczy ponad 1 miliard euro.
.
1
Gdzie są białe obszary NGA na mapie Poki?
Mapę polski z białymi obszarami NGA możemy zobaczyć na stronie https://konsultacje.itl.waw.pl. Listę obszarów przygotowano po zapoznaniu się z danymi inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznejprzeprowadzonej w 2014 r.
MAC usunąc białe plamy z map chce poprzez interwencje w ramach PO PC. W tym celu zbiera trzyletnie plany inwestycyjne w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziać udział w projekcie muszą zarejestrować się i utworzyć konto na stronie, a także weryfikować dane. "Użytkownik poprzez wpisanie dokładnego adresu (miejscowość, nazwa ulicy i nr budynku - opcjonalnie współrzędne geograficzne) sprawdza, czy dana lokalizacja znajduje się w bazie obszarów białych NGA, co zostaje potwierdzone odpowiednim komunikatem" - podaje MAC.
ShutterStock
2
Zgłoszenie planu i co dalej?
Zgłoszone plany inwestycyjne będą zanalizowane przez specjalny zespół, złożony z przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej,Władzy Wdrażającej Programy Europejskie i Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego.
Poza sprawdzeniem wiarygodności, zespół będzie analizował potencjał finansowy i techniczny, a także możliwość realizacji zgłoszonej inwestycji. W kwestii wykonalności projektu najbardziej istostne jest ustalenie czy przewidziane środki finansowe są wystarczajace do pokrycia inwestycji, a harmongram umożliwia prace. MAC zastrzega także monitorowanie realizacji zadeklarowanych planów inwestycyjnych poprzez kontrole i wizje lokalne.
MAG wymaga od zgłaszających plany inwestycyjne szeregu dokumentów załączanych w formularzach. Są to:
Dokumenty potwierdzające planowaną inwestycję
Potwierdzenia zapewnienia finansowania inwestycji
Harmonogram planowanej inwestycji
ShutterStock
3 W ramach konsultacji należy zgłaszać tylko te inwestycje, w przypadku których przedsiębiorcy nie będą ubiegać się o wsparcie publiczne na ich realizację. Zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną NGA ze środków własnych. - Takie obszary nie będą mogły uzyskać dofinasowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - zastrzega MAC.
ShutterStock
4 NGA (ang. Next-generation access) to sieć dostępu nowej generacji, o prędkości pobierania powyżej 24 Mb. Zgodnie z definicją brytyjskiego Superfast Next Generation Broadband jako Super szybki dostęp szerokopasmowy oznacza zazwyczaj szerokopasmowe produkty, które zapewniają maksymalną prędkość pobierania, większą niż 24 Mbit/s. Próg ten jest powszechnie uważany za maksymalną prędkość, która może być obsługiwana przez sieć bieżącej generacji (na bazie miedzi)". We wrześniu 2010 r. Komisja Europejska opublikowała nową Rekomendację dla Regulowanego Dostępu do Sieci NGA, wraz z listą działań na rzecz wdrożenia szybkiego internetu szerokopasmowego i kolejnych generacji sieci dostępowych (Źródło cytatu: Wikipedia).
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama