Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miliard euro na unowocześnienie internetu: MAC walczy z białymi obszarami NGA

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
MAC ogłasza konsultacje społeczne obszarów białych NGA i czeka na plany inwestycyjne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje w sprawie tzw. białych obszarów NGA. Do 15 maja resort ustali gdzie na cyfrowej mapie Polski są miejsca, w których konieczne są interwencje. Na te MAC planuje przeznaczyć niebanalną kwotę ponad 1 miliarda euro z I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju szerokopasmowych sieci NGA. Ministerstwo czeka także na trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych. - Wsparcie publiczne może być udzielone tylko na białych obszarach NGA – czyli takich, gdzie nie ma i najprawdopodobniej w ciągu trzech lat nie powstanie infrastruktura NGA na zasadach rynkowych - zastrzega MAC. Czym są białe obszary? Jak czytamy w dokumentach programu, chodzi o punkty adresowe w których, na podstawie danych z inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej za rok 2013 (prowadzonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) nie występuje infrastruktura umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.W otwartych konsultacjach mogą wziąc osoby fizyczne (obywatele) i osoby prawne (m. in. przedsiębiorstwa).
MAC ogłasza konsultacje społeczne obszarów białych NGA i czeka na plany inwestycyjne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje w sprawie tzw. białych obszarów NGA. Do 15 maja resort ustali gdzie na cyfrowej mapie Polski są miejsca, w których konieczne są interwencje. Na te MAC planuje przeznaczyć niebanalną kwotę ponad 1 miliarda euro z I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju szerokopasmowych sieci NGA. Ministerstwo czeka także na trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych. - Wsparcie publiczne może być udzielone tylko na białych obszarach NGA – czyli takich, gdzie nie ma i najprawdopodobniej w ciągu trzech lat nie powstanie infrastruktura NGA na zasadach rynkowych - zastrzega MAC. Czym są białe obszary? Jak czytamy w dokumentach programu, chodzi o punkty adresowe w których, na podstawie danych z inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej za rok 2013 (prowadzonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) nie występuje infrastruktura umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.W otwartych konsultacjach mogą wziąc osoby fizyczne (obywatele) i osoby prawne (m. in. przedsiębiorstwa). / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Tomek
    2015-03-18 21:54:21
    MAiCK sam sobie zaprzecza. Z jednej strony stara się walczyć z białymi plamami a z drugiej strony wprowadza kolejne utrudnienia dla inwestorów poprzez kolejne nowelizacje ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne(ostatnia aktualizacja z 12 lipca 2014 roku), która zatrzymała większość inwestycji budowlanych w Polsce. Kolejną nowelizację szykują senatorowie.
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej