Jednym z najważniejszych – i najczęściej lekceważonych przy zakupie – parametrów każdego sprzętu elektrycznego jest klasa efektywności energetycznej, która informuje nas o tym, jak bardzo „prądożerne” będzie urządzenie. Bardzo często okazuje się, że zakupiona w promocyjnej cenie lodówka w dłuższym rozrachunku okazuje się większym obciążeniem dla domowego budżetu niż droższe - ale bardziej energooszczędne - urządzenie. Jak uniknąć zakupowych pułapek? Zapraszamy do poradnika przygotowanego na podstawie raportu UOKiK: "Kto czyta, oszczędza”.
1
Kupujemy pralkę
Pierwszą informacją, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność znamionowa (wyrażona w kilogramach), która informuje nas o tym, jak dużą ilość prania zmieścimy do bębna urządzenia. Warto zwrócić również uwagę na ważone roczne zużycie prądu (w litrach), które odpowiada 220 standardowym cyklom prania, a także na klasę efektywności energetycznej (od A+++ do G). Jeśli chcemy nastawiać pranie na noc, to powinniśmy również sprawdzić czy dane urządzenie nie będzie pracowało zbyt głośno. Na etykiecie znajduje się informacja o poziomie emitowanego hałasu (w decybelach).
Inne / UOKiK
2
Kupujemy lodówkę
W przypadku zakupu lodówki w pierwszej kolejności interesować powinna nas pojemność użytkowa poszczególnych komór. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na pojemność zamrażarki. Lodówka to zdecydowanie najbardziej „prądożerny” sprzęt AGD, dlatego najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia oznaczonego klasą energetyczną A. Nawet jeśli taka lodówka jest nieco droższa, to w dłuższym rozrachunku oznacza sporą oszczędność energii. Podobnie jak w przypadku pralek, warto sprawdzić również poziom emitowanego hałasu, który nie powinien przekraczać 38 dB.
Inne / UOKiK
3
Kupujemy zmywarkę
Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki, jest pojemność znamionowa. Informuje ona o maksymalnej liczbie standardowych kompletów naczyń, które zmieścimy do zmywarki. Tradycyjnie warto pomyśleć o urządzeniu charakteryzującym się najefektywniejszą klasą energetyczną, co zapewni nam mniejsze zużycie energii i wody. Oszczędności może przynieść również zakup urządzenia z funkcją zmywania połowy wsadu – szczególnie w przypadku mniejszej rodziny.
Inne / UOKiK
4
Kupujemy telewizor
Przed zakupem telewizora warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy. Zasadniczo najbardziej oszczędne są telewizora LED. Najmniej - ekrany plazmowe. Poza tym, na energooszczędność urządzenia wpływa oczywiście jego przekątna - im większa, tym więcej zużytej energii. Dlatego w przypadku zakupu telewizora najlepszym wyborem będzie urządzenie z klasą efektywności energetycznej A. Na etykiecie energetycznej powinna znaleźć się również informacja o tym, jak dużą ilość energii urządzenie zużyje w ciągu roku. Informacja ta podawana jest w kilowatogodzinach (kWh). Niektóre telewizory są wyposażone dodatkowo w tryb ECO, który wpływa na mniejszy pobór mocy.
Inne / UOKiK
5
Nie bój się kupować przez internet
Według danych UOKiK-u w 2012 roku już 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce zamówiło przez Internet przynajmniej jeden produkt. Do wielkich centrów handlowych chodzimy coraz częściej po to, aby obejrzeć i przetestować urządzenie, które następnie kupujemy znacznie taniej w jednym ze sklepów internetowych.
Jedną z zalet kupowania przez internet (oprócz atrakcyjnych cen) jest również możliwość skorzystania z tzw. „prawa do namysłu”. Daje nam ono aż 10 dni kalendarzowych na ewentualne odstąpienie od zawartej umowy oraz zwrot towaru – bez podania przyczyny.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję