statystyki

Koniec płacowego eldorado w spółkach Skarbu Państwa

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.11.2016, 07:49; Aktualizacja: 28.11.2016, 09:10
Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową.

Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową.źródło: ShutterStock

Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową. Na pierwszy ogień poszedł PGNiG.

Walne zgromadzenie gazowego koncernu zatwierdziło nowe zasady wynagradzania członków zarządu oraz odpraw i zakazu konkurencji. Są zgodne z czerwcową ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń menedżerów państwowych firm. Konkretne wielkości płac ustali rada nadzorcza, jednak cięcia są spore. Ma to zakończyć dyskusje o wielomilionowych odprawach dla zwalnianych członków zarządów państwowych firm, ale i o czasem kilkunastomiesięcznych płatnych okresach zakazu konkurencji.

W PGNiG członek zarządu zwolniony z pracy na starych zasadach otrzymałby teraz 2,5 mln zł odprawy i odszkodowań. Na mocy nowych przepisów będzie to ok. 0,5 mln zł. W paliwowym koncernie odprawę zwolnionego prezesa (nie dotyczy rezygnacji) zmniejszono do pensji jednomiesięcznej (w przypadku pełnienia funkcji od 6 do 12 miesięcy) lub trzymiesięcznej (powyżej 12 miesięcy). Zakaz konkurencji płatny do 50 proc. wynagrodzenia stałego wyniesie 6 miesięcy.

Z kolei stałe wynagrodzenie miesięczne członków zarządu może wynieść od siedmio- do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego według GUS. W ubiegłym roku było to 4280,39 zł, co oznaczałoby na rok 2016 miesięcznie widełki na poziomie 29,96 tys. zł – 64,2 tys. zł.

Gazowy koncern jako pierwszy wprowadził nowe zasady wynikające z ustawy. Jutro odbędzie się walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 14 grudnia w PGE, dzień później w Tauronie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane