statystyki

Koniec płacowego eldorado w spółkach Skarbu Państwa

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.11.2016, 07:49; Aktualizacja: 28.11.2016, 09:10
Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową.

Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową.źródło: ShutterStock

Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową. Na pierwszy ogień poszedł PGNiG.

Walne zgromadzenie gazowego koncernu zatwierdziło nowe zasady wynagradzania członków zarządu oraz odpraw i zakazu konkurencji. Są zgodne z czerwcową ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń menedżerów państwowych firm. Konkretne wielkości płac ustali rada nadzorcza, jednak cięcia są spore. Ma to zakończyć dyskusje o wielomilionowych odprawach dla zwalnianych członków zarządów państwowych firm, ale i o czasem kilkunastomiesięcznych płatnych okresach zakazu konkurencji.

W PGNiG członek zarządu zwolniony z pracy na starych zasadach otrzymałby teraz 2,5 mln zł odprawy i odszkodowań. Na mocy nowych przepisów będzie to ok. 0,5 mln zł. W paliwowym koncernie odprawę zwolnionego prezesa (nie dotyczy rezygnacji) zmniejszono do pensji jednomiesięcznej (w przypadku pełnienia funkcji od 6 do 12 miesięcy) lub trzymiesięcznej (powyżej 12 miesięcy). Zakaz konkurencji płatny do 50 proc. wynagrodzenia stałego wyniesie 6 miesięcy.

Z kolei stałe wynagrodzenie miesięczne członków zarządu może wynieść od siedmio- do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego według GUS. W ubiegłym roku było to 4280,39 zł, co oznaczałoby na rok 2016 miesięcznie widełki na poziomie 29,96 tys. zł – 64,2 tys. zł.

Gazowy koncern jako pierwszy wprowadził nowe zasady wynikające z ustawy. Jutro odbędzie się walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 14 grudnia w PGE, dzień później w Tauronie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane