statystyki

Jak zarządzają Misiewicze, czyli dobra zmiana w spółkach Skarbu Państwa

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.11.2016, 17:00
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Materiały Prasowe

"Misiewicze”, „ludzie Jackiewicza” – od kilku miesięcy media trąbią o krewnych i znajomych królika, którzy znajdują mniej lub bardziej eksponowane stanowiska w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa, spółkach miejskich czy innych firmach, na które rządzący PiS może mieć wpływ. I nie jest to żadna nowość: każda nowa miotła polityczna korzysta z takiego przywileju. Ale nie jest to też oczywiście #DobraZmiana.

Dziś obserwujemy starcie między ministrami energii i rozwoju. Pierwszy, Krzysztof Tchórzewski, nie jest – delikatnie mówiąc – ulubieńcem szefa tego drugiego, czyli wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Może właśnie to dlatego Tchórzewski jest najczęściej dymisjonowanym w mediach członkiem gabinetu premier Beaty Szydło? Na razie jednak wydaje się, że jego pozycja w PiS zamiast się osłabiać, czego chciałby z pewnością Morawiecki, jednak rośnie. Bo kilka dni temu Tchórzewski został szefem PiS w okręgu siedlecko-ostrołęckim, zastępując na tym stanowisku posła Arkadiusza Czartoryskiego. Ale dwugłos między energią a rozwojem jest jednak na tyle widoczny, że zmiany nie są wykluczone – w końcu dymisja w ministerstwie poparta ofertą pracy w lepiej opłacanej spółce Skarbu Państwa to raczej awans. Więc kto wie?

Jakiś czas temu na konferencji energetycznej Europower wystąpienie otwierające mieli wiceministrowie energii i rozwoju. Od Grzegorza Tobiszowskiego usłyszeliśmy, że Polska to „węgiel, węgiel, węgiel”, od Jadwigi Emilewicz – „stawiajmy bardziej na źródła zielone, bo musimy się liczyć ze wzrostem cen energii z węgla” (choćby za sprawą wyższych opłat za emisję CO2, które nas czekają niebawem – red.). Dwugłos trochę symboliczny, jednak pokazujący, że dwa resorty mieszczące się praktycznie w tym samym budynku powtarzają schemat znany z lat poprzednich, gdy ówczesny resort gospodarki za nic na świecie nie potrafił się dogadać z mieszczącym się w sąsiednim gmachu Ministerstwem Skarbu. Pierwszemu podlegało górnictwo, drugiemu energetyka. A wojenki podjazdowe pomiędzy PSL a PO, widoczne były praktycznie na każdym kroku. Co zmieniło się teraz? Chodzi o inne resorty i o to, że (teoretycznie) ich szefowie są z tej samej bajki.

Tyle że Tchórzewski na stanowisku radzi sobie całkiem dobrze. Może aż za dobrze, skoro Morawiecki wolałby mieć w strategicznym resorcie swojego człowieka. Pisaliśmy niedawno w DGP o tym, że Tchórzewskiego mógłby zastąpić Wojciech Myślecki, były członek rady nadzorczej Tauronu, prof. Politechniki Wrocławskiej, a poza tym prezes zarządu spółki doradczej Global Investment Corp. i doradca ds. programów strategicznych w BZ WBK SA – banku, któremu w latach 2007–2015 szefował nie kto inny, jak Morawiecki. Myślecki zresztą oceniany jest bardzo wysoko przez innego ministra – Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

 • analityk(2016-11-25 19:01) Zgłoś naruszenie 4510

  Tak się dzieje ponieważ nie rządzą ludzie biznesu, odwrotnie niż to jest w krajach wysoko rozwiniętych. Krótko mówiąc rządzą ludzie bez kompetencji, którzy niczym nie ryzykują. Zatem Polacy za to zapłacą to jest pewne na 100%. Dlatego gospodarka się nie rozwija i jesteśmy Republiką Bananową.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • msciwy pis(2016-11-25 20:22) Zgłoś naruszenie 3415

  Nieumiejętny,nieudolny pis

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-11-25 20:58) Zgłoś naruszenie 2815

  po prostu Pisiewicze to same gumofilce, bez kwalifikacji - nadają się co najwyżej na wójta Dopiewa

  Odpowiedz
 • Tycka(2016-11-25 19:10) Zgłoś naruszenie 2149

  w porównaniu do tego co było za rządów postkomunistów, teraz i tak jest znacznie lepiej !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • baca(2016-11-25 20:05) Zgłoś naruszenie 2119

  kto finansuje gazetę" prawną "

  Odpowiedz
 • jendrek(2016-11-26 06:35) Zgłoś naruszenie 1811

  Dobra zmiana wykonczy POLSKE przykurcz przed smiercią oczywiscie naturalną chce zostawic po sobie ruiny gospodarcze Polski i w ten sposób się zemscic za swoją nieudolnisc i BYCIE NIKIM w Europie i Swiecie,A tak go odbierają Polacy i reszta europy a nawet Swiat!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Roderyk.(2016-11-25 18:41) Zgłoś naruszenie 1724

  Miło się widzi jak poprawnym żal ..... ściska i mokry bąk dech zapiera.

  Odpowiedz
 • Z ministra zrobiono kozła ofiarnego i WYDOJONO GO(2016-11-26 14:23) Zgłoś naruszenie 124

  Tylko TOTALNI GŁUPCY z PIS jeszcze sądzą , że ustawianie PIS-siewiczów i MIS-siewiczów w Spółkach SP odbywało się bez wiedzy i akceptacji GURU PIS-BOLSZEWIKÓW. Najwcześniej jednak Pani Janinie GOSS odpłacił się za rzekome Jej pożyczki dla Niego ... osobiście i bezpośrednio mianując Ją na członka Rady Nadzorczej PGE

  Odpowiedz
 • ola(2016-11-28 21:32) Zgłoś naruszenie 40

  ...w spółkach Skarbu Państwa nigdy nie rządzili, nie rządzą i nie będą rządzic fachowcy, wysokiej klasy menedżerzy tylko ludzie usytuowani w wysokich strukturach partii rządzącej... tak że darujcie sobie te komentarze.

  Odpowiedz
 • kacperek(2016-11-28 17:45) Zgłoś naruszenie 32

  Zgroza,czemu ci nowi nie kradną? Byłby raj dla dziennikarzy.

  Odpowiedz
 • sa(2016-11-30 09:09) Zgłoś naruszenie 10

  Dlatego należy żądać zmian ,nie godzić się z tą fikcją nadzoru RN za grubą kasę wymierzaną wg widzi misie dec.,bez odpowiedzialności na 2-3 fuchach (np. pani z OPZZ ma fuchę w ZUS,a niech dobrze wykona jedną pracę !!!) ludziom często bez kwalifikacji ,uprawnień zawodowych w branży ,osiągnięć , wybranych z kapelusza prezia, tzw spadochroniarzy jak za PZPR.Nowa zmiana też wchodzi w te śmierdzące buty POpartychPSL,PZPR.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-11-28 21:25) Zgłoś naruszenie 14

  W zasadzie taki tendencyjny, paszkwilancki artykuł tylko potwierdza tezę, że repolonizacja mediów jest zabiegiem absolutnie koniecznym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane